The Invariant function approach to recursion relations for exactly soluble quantum potentials and the relativistic hydrogen atom
Tamamıyla çözülebilen kuvantum potansiyelleri ve rölativistik hidrojen atomu için envaryan fonksiyon yaklaşımıyla özyineleme bağıntılarının bulunması
- Tez No: 95450
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK BEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET TAMAMIYLE ÇÖZÜLEBİLEN KÜVANTUM POTANSİYELLERİ VE RÖLATİVİSTİK HİDROJEN ATOMU İÇİN ENVARYAN FONKSİYON YAKLAŞIMIYLA ÖZYİNELEME BAĞINTILARININ BULUNMASI Schrödinger denklemini tamamiyle çözülebilir kılan potansiyeller kjjjzantuffi- -“**”"' mekaniğinin ilk yıllarından itibaren araştırma konusu olmuştur. Bu potansiyelleri elde etmenin en kestirme yolu Schrödinger denklemini, çözümü bilinen, ikinci dereceden bir difaransiyel denklem ile karşılaştırmaktan geçer. Daha önceki çalışmalar tamamiyle çözülebilen potansiyellerin iki sınıfa ayrıldığım göstermiştir. Bunlardan birincisi konfluan hipergeometrik denklemle, ikincisi de hipergeometrik denklemle ilgili olanlardır. Kesin çözümler bulunduktan sonra perturbasyon teorisi yöntemi kullanılarak çeşitli ortalama değerler de kolaylıkla bulunabilir. Bu çalışmada envaryan fonksiyon yaklaşımı kullanılarak ortalama değerler için özyineleme bağıntıları bulunmuştur. Birinci sınıfa ait potansiyeller için bulunan genel özyineleme bağıntısı rölativîstik Hidrojen atomuna da başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE INVARIANT FUNCTION APPROACH TO RECURSION RELATIONS FOR EXACTLY SOLUBLE QUANTUM POTENTIALS AND THE RELATIVISTIC HYDROGEN ATOM Potentials allowing exact solution of the Schrödinger equation have attracted interest starting from the early years of quantum mechanics. Among the various methods of obtaining them, comparison of the Schrödinger equation to a known, second order differential equation is the most straightforward one. Previous studies have already revealed that exactly soluble potentials fall into two groups: 1) potentials related to the confluent hypergeometric and 2) potentials related to the hypergeometric differential equations. After exact solutions are known it is natural to apply methods of perturbation theory for computing diagonal matrix elements. In this work recursion relations for expectation values are found using the invariant function approach. The general recursion relation obtained for Class I potentials is also applied to the relativistic Hydrogen atom problem. DOKÜMANTASYON MEBMM