Texture image segmentation and classification by using 2-D lattice filters
İki boyutlu kafes filtreleri ile dokuma imgesi bölütleme ve sınıflandırma
  1. Tez No: 95451
  2. Yazar: BASRİ SERDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞIN ERTÜZÜN, DOÇ.DR. IŞIL BOZMA, DOÇ.DR. LALE AKARUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
VI İKİ BOYUTLU KAFES FİLTRELERİ İLE DOKUMA İMGESİ BÖLÜTLEME VE SINIFLANDIRMA ÖZET İmge bölütleme, otomatik resimli örüntü tanıma gibi imge tabanlı uygulamaların ilk ve önemli bir aşamasıdır. Bu tezde, imge bölütleme ve sınıflandırma algoritması olarak 2- Boyutlu kafes filtre yapısından yararlanılmaktadır. 2-Boyutlu kafes filtre imge üzerinde hata öngörülü filtreleme yapar ve imge üzerindeki bölütler arasındaki süreksizliği ortaya çıkarır. 2-Boyutlu kafes filtre önceki yıllarda geliştirilmiş olmasma rağmen, imge bölütleme uygulamalarında kullanılmamıştır. Bu tezde, model tabanlı imge bölütleme yaklaşımı gerçeklenmektedir. Model parametreleri olarak 2-Boyutlu kafes filtrelerinden elde edilen yansıma katsayıları kullamlmaktadır. Bu tezde, dokuma imgeleri olarak Brodatz imgeleri kullanılmıştır. Brodatz imgeleri dokuma imgelerinin işlenmesi ile ilgili çalışmalarda çok sık kullamlmaktadır. Önerilen metot 2-Boyutlu kafes filtresi için yeni bir uygulama alanıdır. Bu yüzden, bu tezin sonuçlan 2-Boyutlu kafes filtresinin imge işleme çalışmalarında kullanılmasına rehberlik edecektir.
Özet (Çeviri)
TEXTURE IMAGE SEGMENTATION AND CLASSIFICATION BY USING 2-D LATTICE FILTERS ABSTRACT Image segmentation is the first and important phase of image based applications such as automatic pictorial pattern recognition. In this thesis, 2-D lattice filter structure is used as a image segmentation and classification algorithm. 2-D lattice filter performs prediction error filtering on pixels of image, thus it enhances the discontinuities among segments on image. Although the theory of 2-D lattice filters has been well developed in recent years, there has not been an approach to usage of 2-D lattice filters to segment images. In this thesis, model based approach is used for the segmentation of images. Reflection coefficients obtained from 2-D lattice filters are used as model parameters. In this thesis, Brodatz images are used as texture images. Brodatz images are especially used very commonly at the texture image processing studies in the literature. The proposed method is the new application area for 2-D lattice filter. So, the results of this thesis will be a guide to further works on image processing with 2-D lattice filters.