Faal futbol oynayan sporcuların zihinsel antrenman ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between mental training and anxiety levels of active football players
  1. Tez No: 954511
  2. Yazar: İRFAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN ÜNVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı aktif olarak futbol hayatına devam eden futbolcuların zihinsel antrenman ve sürekli kaygı düzeylerinin yaş ve spor yılı değişkenleri açısından incelenmesidir. Kavramlar arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve katılımcıların kaygı kümelerine göre zihinsel antrenman düzeylerinin incelenmesi çalışmanın bir diğer amacıdır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden tarama araştırması tekniğinde desenlenmiştir. Çalışmaya Ankara' da futbol hayatına devam eden ve amaçsal örneklem yöntemine göre seçilen 160 futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Sporda Zihinsel Antrenman Ölçeği”ile“Sürekli Kaygı”ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Windows için SPSS 23 paket program kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan ölçeklerin örneklem grubu için güvenirliği Cronbach' s Alpha iç tutarlık katsayısı ile tespit edilmiştir. Çalışmada belirlenen hipotezlerin sınanması için öncelikle verilerin normallik değerlerine bakılmış ve normallik sonuçlarına göre 95% güven aralığında Spearman Korelasyon ve Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Katılımcıların kaygı kümelerinin belirlenmesi için ise Hiyerarşik olmayan kümeleme analizi yöntemi kullanılmıştır. Pearson Korelasyon analiz sonuçlarına göre katılımcıların yaşları ve spor yılları ile sürekli kaygı ve zihinsel antrenman düzeylerinde anlamlı bir ilişki tespit edilmezken, katılımcıların kaygı düzeyleri ile zihinsel antrenman düzeyleri arasında negatif korelasyonlar tespit edilmiştir. Mann Whitney U test sonuçlarına göre ise katılımcıların oluşturdukları kaygı kümelerine göre zihinsel antrenman düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Sonuç olarak mevcut çalışma, futbolcularda yaş ve spor yılı değişkenlerinin zihinsel antrenman ve kaygıyı etkilemediği, buna rağmen zihinsel antrenman düzeyi arttıkça sürekli kaygının azaldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the mental training and trait anxiety levels of competitive football players in terms of age and sports year. Examining the relationships between the phenomena and to examine the mental training levels of the participants according to their anxiety clusters was the another aim. The study was designed as a quantitative cross sectional method. 160 competitive football players from Ankara, who were selected according to the purposeful sampling method, voluntarily participated in the study. In the study,“Mental Training in Sports Scale”and“Trait Anxiety Scale”were used as data collection tools. SPSS 23 package program for Windows was used to evaluate the obtained data. The reliability of the scales used in the study for the sample group was determined by Cronbach's Alpha internal consistency coefficient. In order to test the hypotheses determined in the study, the normality values of the data were examined first and according to the normality results, Spearman Correlation and Mann Whitney U tests were used at 95% confidence interval. Non-hierarchical cluster analysis method was used to determine the anxiety clusters of the participants. According to the Spearman Correlation analysis results, no significant relationship was found between the participants' ages and sports year and their trait anxiety and mental training levels, while negative correlations were found between the participants' anxiety levels and their mental training levels. According to the Mann Whitney U test results, no significant difference was found between mental training levels according to the anxiety clusters formed by the participants. In conclusion, the present study showed that age and sports year variables do not affect mental training and trait anxiety in football players, however, as the level of mental training increases, trait anxiety decreases.