Kardeşi olan okul öncesi dönem çocuklarının (60-72 ay) kardeş kıskançlığı durumlarının resim çizimlerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sibling jealousy on the drawings of preschool children (60-72 months) with siblings
  1. Tez No: 954535
  2. Yazar: ZEYNEP TOPBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YILMAZ DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı; ''Kardeşi olan okul öncesi dönem çocuklarının (60-72 ay) kardeş kıskançlığı durumları resim çizimlerine etki etmekte midir?'' sorusuna yanıt arayarak kardeşi olan 60-72 aylık okul öncesi dönem çocuklarının kardeş kıskançlığı durumlarının çizdikleri resimlere (figür, şekil, renk vb.) yansımasını incelemektir. Kardeşi olan okul öncesi dönem çocuklarının kardeş kıskançlığı durumunun incelenmesine ve bu duruma yönelik önerilerin sunulması hedeflendiği bu araştırma karma (nicel ve nitel) olarak desenlenmiştir. Bu çalışmayı Konya iline bağlı Meram ilçesinde bulunan 2 ilkokul ve 1 ortaokulun, okul öncesi kademesindeki 123 çocuk ve 246 ebeveyn oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanabilmesi amacıyla gerekli izinler alındıktan sonra ailelerden ''Gönüllü Katılım Onam Formu'' doldurması istenmiştir. Arabacı ve Ömeroğlu (2016) tarafından geliştirilen ve geçerlik güvenirlik çalışmaları yapılan ''Anne-Baba-Çocuk İletişimi Değerlendirme Ölçeği (ABÇİDA)" çalışmada kullanılmıştır. Okul öncesi dönem çocukları (60-72 ay) için kardeş kıskançlığı durumunun resim çizimlerine yansıması için Manuela Policarpio-Gutierrez'in (2018) geliştirdiği ''Bir Aile Resmi Çiz Testi (DAFPT)'' kullanılmıştır. Çalışmada çocuklardan ''Bir Aile Resmi Çiz'' yönergesi ile resim çizmeleri istenmiştir. Verilerin analizinde ise; çocukların çizdiği aile temalı resimler (aile bireyleri, renk, figür ve boyut) incelenerek analiz edilmiştir. Çalışma sürecinde kullanılan ''Anne-Baba-Çocuk İletişimi Değerlendirme Ölçeği (ABÇİDA)'' ve resimlerin değerlendirilme kriterleri ve araştırmada veriler için olan tüm analizler için istatistiksel programlardan olan SPSS v30.0 kullanılmıştır. Araştırmanın elde edilen sonuçlarına göre; kardeş kıskançlığı duygu durumunun ve çocukların çizdiği aile temalı resim çizimlerinde; aile üyeleri, eksik çizilen aile üyeleri, yakınlık-uzaklık, renk ve figürlere yansıdığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar; çocukların aile ilişkileri, duygu durumları ve çevresel algılarını resimlerine nasıl yansıttıklarını ortaya koymaktadır. Genel olarak; çocukların aile iletişimi, ailedeki bireylerle olumlu iletişim kurduklarını resimlerde oran olarak büyük, canlı renklerle ve kendilerine yakın çizdikleri; iletişim olumsuz hissettiklerini ise kendilerine uzak, boyut olarak küçük ve silik çizgilerle ya da resimde yer vermedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca kardeş iletişiminde olumsuzluk yaşanması ve kardeş kıskançlığı durumunda; resimde kardeşi uzak çizme, boyut olarak küçük ya da resim içerisinde kardeşe yer verilmediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether sibling jealousy affects the drawings (figures, shapes, colours, etc.) of preschool children aged 60-72 months who have siblings, by seeking to answer the question, 'Does sibling jealousy affect the drawings of preschool children aged 60-72 months who have siblings?' This study, which aims to examine sibling jealousy in preschool children with siblings and to offer recommendations for addressing this issue, was designed as a mixed (quantitative and qualitative) study. The study included 123 children and 246 parents from two primary schools and one secondary school in the Meram district of Konya province. After obtaining the necessary permissions to collect data for the study, families were asked to fill out a 'Voluntary Participation Consent Form.' The 'Parent Child Communication Assessment Scale (ABÇİDA)' developed by Arabacı and Ömeroğlu (2016) and validated was used in the study. The 'Draw a Family Picture Test (DAFPT)' developed by Manuela Policarpio-Gutierrez (2018) was used to reflect sibling jealousy in the drawings of preschool children (60-72 months). In the study, children were asked to draw a picture with the instruction 'Draw a Family Picture.' In the analysis of the data, the family-themed drawings created by the children (family members, colour, figures, and size) were examined and analysed. The 'Parent-Child Communication Assessment Scale (ABÇİDA)' used during the study, the criteria for evaluating the drawings, and all analyses of the data in the research were conducted using the statistical programme SPSS v30.0. According to the results obtained in the study, it was determined that sibling jealousy and the family themed drawings drawn by the children were reflected in the family members, missing family members, closeness-distance, colours, and figures. The results obtained in this study reveal how children reflect their family relationships, emotional states, and environmental perceptions in their drawings. In general, it was concluded that children establish positive communication with family members, as reflected in their drawings, which are large, vividly coloured, and drawn close to themselves; while negative communication is reflected in drawings that are distant, small in size, faintly coloured, or not included in the drawing at all. Additionally, in cases of negative sibling communication and sibling jealousy, it was observed that children drew their siblings as distant, small in size, or did not include them in the picture at all.