Okul öncesi dönem çocukların okula uyum düzeylerinin incelenmesi
Examination of school adaptation levels of preschool children
  1. Tez No: 934597
  2. Yazar: GÜLŞEN ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SERDAR KESİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi dönem çocuklarının okula uyum sürecinde karşılaştıkları sorunların çocuk, ebeveyn ve öğretmen bileşenleriyle incelenmesidir. Nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntemle yapılan bu çalışmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgiler Formu”,“5-6 Yaş Çocukları İçin Okula Uyum Öğretmen Değerlendirme Ölçeği”ve“Okula Uyum Ebeveyn Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2023- 2024 eğitim öğretim yılında Giresun il merkezinde MEB'e bağlı resmi anaokullarına devam etmekte olan 60-72 ay grubundaki çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel yöntemle çalışılan örneklem grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Giresun il merkezinde yer alan MEB'e bağlı resmi anaokullarına devam eden, 60-72 ay aralığındaki 322 çocuk ve öğretmenleri oluşturmaktadır. Nitel örneklem grubunu“5-6 Yaş Çocukları İçin Okula Uyum Öğretmen Değerlendirmesi Ölçeği”uygulanması ve analizleri sonucunda çocukların aldıkları toplam puanlar değerlendirilerek en düşük puanı alan 10 çocuğun ebeveyni oluşturmaktadır. Veri analiz sürecinde SPSS paket programı ve içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre çocukların okula uyumu üzerinde, çocukların cinsiyet, yaş, ebeveynlerin birlikte yaşaması, anne eğitim durumu, anne çalışma durumu, aile gelir düzeyi, çekirdek aile dışında evde yaşayan biri olma durumu, daha önce eğitim kurumuna gitme durumu ve süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Kardeş sayısı, baba çalışma durumu, okula başlamadan önce bakım veren kişi ve okula devam ettiği süre (tam gün-yarım gün) değişkenlerinin ise çocukların okula uyumu üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığı görülmüştür. Ebeveynlerin çocukların okula uyumu sürecinde ebeveyn-öğretmen-çocuk iletişiminin üzerinde durduğu, çocukların aileden ayrılırken çoğunlukla ayrılma sorunu yaşamadığı, ebeveynlerin çocukları okula başladığında olumlu duygular geliştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the problems encountered by preschool children in the process of adapting to school with children, parents and teachers. In this study, which was carried out with the mixed method in which qualitative and quantitative research methods were used together,“Personal Information Form”,“School Adaptation Teacher Evaluation Scale for 5-6 Years Old Children”and“School Adaptation Parent Interview Form”were used as data collection tools. The universe of the research consists of children in the 60-72 month group who are continuing their official kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in the provincial center of Giresun in the 2023-2024 academic year. The quantitative sample group of the research consists of 322 children and teachers in the range of 60-72 months who attend official kindergartens affiliated to the Ministry of National Education located in the city center of Giresun in the 2023-2024 academic year. As a result of the application and analysis of the“School Adaptation Teacher Evaluation Scale for 5-6 Years Old Children”, the total scores received by the children are evaluated and the parents of the 10 children who received the lowest score were formed. SPSS package program and content analysis method were used in the data analysis process. According to the results of the research, it was seen that there were significant differences on the children's adaptation to school according to the variables of children's gender, age, coexistence of parents, mother' education status, mother's work status, family income level, the situation in which someone outside the family lives in the household, previous status and duration of the children. It was seen that the variables of the number of siblings, the father's work status, the person who gave the care before starting school and the time he attended school (full day-half day) did not make a statistically significant difference between the children's adaptation to school. It has been seen that parents emphasized parent-teacher-child communication in the process of children's integration to school, children do not have problems with separation when they leave the family, and parents develop positive emotions when their children start school.