Paleolitik Çağ'dan Demir Çağı'na kadar Batı Anadolu'da yabani hayvan kalıntıları
Wild animal remains in Western Anatolia from the Paleolithic Age to the Iron Age
  1. Tez No: 954554
  2. Yazar: ÜMMÜHAN ÇEŞME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKAN FİDAN, DOÇ. DR. DERYA SİLİBOLATLAZ BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez kapsamında, Paleolitik Çağ, Neolitik Dönem, Kalkolitik Çağ ve Tunç Çağları'na ait Batı Anadolu'da yapılan kazı çalışmalarında elde edilen arkeozoolojik buluntuları incelenmiştir. Bu buluntular insanların besin ekonomisini, avcılık yöntemlerini ve çevresel faktörleri nasıl kullandıklarına dair önemli bilgiler sunmaktadır. İnsanlar, bulundukları çevrede orman varsa ormanı, deniz varsa denizin sunduğu kaynakları kullanmışlardır. Çevrede bulunmayan hayvan kalıntılarının ele geçmesi ise ticaretin olduğunu göstermektedir. Paleolitik Çağ'da insanların tamamen yabani hayvanlara hakim olduğu ve hayvan çeşitliliğinin fazla olduğu bilinmektedir. Neolitik Dönem, insanların yerleşik hayata geçmesiyle tarım faaliyetlerine başlayarak çiftçiliği benimsedikleri ve hayvancılık yaparak evcilleştirme sürecine girdikleri bir süreçtir. Kalkolitik ve Tunç Çağları'nda evcilleştirme devam etmiş ve bu süreçte yabani hayvanların avlanması ile avcılıkta besin ekonomisine katkı sunmuştur. Bu tez çalışmasında, yukarıda belirtilmiş olan dönemlerde, arkeozoolojik çalışmaları gerçekleştirilmiş yerleşmelerin verileri dikkate alınarak, bölgesel benzerlikler ve farklılıklar kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, archaeozoological finds from the Paleolithic, Neolithic, Chalcolithic and Bronze Age excavations in Western Anatolia are analyzed. These finds provide important information on how people used food economy, hunting methods and environmental factors. People used the forest if there was a forest in their environment and the resources offered by the sea if there was a sea. The recovery of animal remains that were not found in the environment shows that there was trade. It is known that in the Paleolithic Age, people completely dominated wild animals and animal diversity was high. The Neolithic Period is a process in which people started agricultural activities with the transition to settled life, adopted farming and started the process of domestication by raising livestock. Domestication continued in the Chalcolithic and Bronze Ages and hunting of wild animals contributed to the food economy in this process. In this thesis, the regional similarities and differences were comprehensively examined and concluded by taking into account the data of the settlements where archaeozoological studies were carried out in the above-mentioned periods.