Karşılaştırmalı hukukta alacağın teminat amacıyla devri
Assignment of receivables by way of security in comparative law
- Tez No: 954553
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM MÜRİDE ATAMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 478
Özet
“Karşılaştırmalı Hukukta Alacağın Teminat Amacıyla Devri”başlıklı bu doktora tez çalışmasında, yasal düzenlemesi olmamasına rağmen uygulamada yaygın şekilde kullanılan alacağın teminat amacıyla devri işlemine ilişkin özellikler, hükümler ve sorunlar ile taraflarının hak ve borçları ele alınmıştır. İflas durumunda yaşananlar başta olmak üzere, inanılanın inanç konusu alacağı başkasına devretmesi veya paraya çevirmesi aşamalarındaki sorunlara yönelik çözüm üretilmeye çalışılmıştır. Gelecekteki alacakların toptan devri ve bu alacakların hangi tarafın mal varlığında doğacağı konuları tartışılmış; ayrıca sözleşmesel devir engelleri ve birçok ülke hukukunda rağbet görmeye başlayan devir yasağı hükümlerinin geçersiz kılınması fikri irdelenmiştir. Tarafların hak ve borçları başlığında, taşınır ve alacak rehni hükümleri ile TBK vekalet sözleşmesi hükümlerinin, yine alacağın paraya çevrilmesi aşamasında İİK hükümlerinin hangi ölçüde uygulanabileceği incelenmiştir. Kurumun bünyesinde barındırdığı sorunlar ve bugüne kadar bulunan çözümlerin tam olarak tatmin etmemesi nedeniyle alacağın, teminat aracı olarak kullanılmasında yeni bir anlayış ihtiyacı tespit edilmiştir. Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu'nun yürürlüğe girmesi, uluslararası alanda yaygınlaşan teminatlı işlemler (secured transactions) projesi ve birçok ülke hukukunda yaşanan gelişmeler karşısında, mevcut yapısıyla teminat amacıyla alacağın devri kurumunun işlevselliği tartışmaya açılmıştır. Bu kapsamda, Türk Hukukunda parçalı bir teminat kuralları düzeni olması ve uluslararası alandaki anlayışların gerisinde kalınması sebebiyle yeni bir yol yaratılması, bu kapsamda -yapılacak ön çalışmaların sonuçları da dikkate alınarak- kanuni düzenlemesi olan ve sicile tescil esasına dayanan alacağın teminat amacıyla devri işlemi bir çözüm önerisi olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis titled“Assignment of Receivables by way of Security in Comparative Law”, the characteristics, provisions and issues surrounding the assignment of receivables/claims by way of security -practiced extensively despite the absence of specific legal regulation- are analyzed, along with the rights and obligations of the parties involved. Solutions are explored for challenges arising, particularly in cases of bankruptcy and during the processes of transferring fiduciary claims to another party or converting them into cash. The thesis also examines the bulk assignment of future receivables and discusses the determination of which party's assets such receivables will originate from, as well as, the increasingly prevalent global trend of invalidating contractual assignment prohibitions. Under the section on the parties' rights and obligations, the extent to which provisions on the pledge of movable property and receivables, as well as the mandate provisions under the Turkish Code of Obligations (TCO), and the Enforcement and Bankruptcy Law (EBL), can be applied during the liquidation of receivables is critically assessed. Due to the inherent issues within the current framework and the inadequacy of existing solutions, the need for a new approach to using receivables as security instruments is emphasized. In the light of the enactment of the Movable Pledge in Commercial Transactions, the internationally expanding secured transactions project, and advancements in the legal systems of various countries, the functionality of the institution of assignment of receivables by way of security under its current structure is reevaluated. Given the fragmented nature of security regulations in Turkish Law and its lag behind international practices, this thesis proposes the creation of a new, unified approach. As a potential solution, it recommends the establishment of a legally regulated framework for the assignment of receivables by way of security, grounded in registration principles and informed by the outcomes of preliminary studies on the subject.