İbnü's-Sîd el-Batalyevsî düşüncesinde din-felsefe ilişkisi
Ibnu's-Sid al-Batalyawsi on relationship between religion-philosophy
- Tez No: 954555
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Batalyevsî, İslâm düşüncesinde bir felsefî problem olarak yer alan 'din-felsefe ilişkisi' meselesini kendi düşünce sistematiği içerisinde, kendisinden önceki pek çok Müslüman filozof ile benzer görüşler ileri sürerek ele almıştır. Ona göre hakikat tektir ve bu teklik, din ve felsefe gibi benzer konuları içeren alanların iddiaları muvacehesinde birden çok anlaşılamaz. Farklı anlaşılmasının nedeni, insan fıtratındaki farklılıktır. Bunun bizatihi nedeni de Yaratıcı'dır. Bu bağlamda Batalyevsî, özellikle dil ve mantık ögelerini vurgulayarak farklılığın sebeplerini açıklamaya çalışmıştır. Bu çalışmada din ve felsefe kavramları ve mahiyetleri, birbirleriyle ilişkisi, ihtilafları ve ihtilafların sebepleri gibi konular Batalyevsî'nin bakış açısı ve değerlendirmeleri doğrultusunda ele alınıp incelenecektir. Ayrıca İslâm düşünce geleneği içinde bazı filozofların görüşlerinden de mukayeseli bir biçimde istifade edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Batalyawsi addressed the relationship between religion and philosophy, a fundamental philosophical problem in Islamic thought, through his own philosophical system. Like many Muslim philosophers before him, he argued that truth is singular and unified. According to him, the apparent differences in understanding between religion and philosophy stem from variations in human nature, which ultimately originate from the Creator In this context, he emphasized the role of language and logic in explaining these differences. This study will examine concepts such as the essence of religion and philosophy, their interrelationship, their conflicts, and the reasons for these conflicts from Batalyawsi's perspective. Additionally, the study will incorporate a comparative analysis of views from other philosophers in the Islamic intellectual tradition.