Kısa video içeriklerinde dürtüsel satın alma eğilimini etkileyen faktörlerin araştırılması
Investigating the factors affecting impulsive buying tendency in short video contents
- Tez No: 954564
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESER LEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma, sosyal medya platformlarında yayınlanan kısa video içeriklerinin dürtüsel satın alma eğilimini nasıl etkilediğini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, kısa form video içeriklerinde dürtüsel satın almayı tetikleyen faktörleri; içerik üreticisi, izleyici ve platform perspektiflerinden ele almaktadır. Araştırmada iki aşamalı bir metodoloji benimsenmiştir. İlk aşamada, dijital veritabanlarından elde edilen 73 akademik makalenin sistematik literatür taraması gerçekleştirilmiş, makaleler Teori-Bağlam-Metodoloji (TCM) çerçevesinde analiz edilmiş ve öncül-sonuç ilişkileri, düzenleyici ve aracı rolleri içeren bütünleştirici bir çerçeve oluşturulmuştur. İkinci aşamada ise, kısa video platformlarında içerik tüketen veya içerik üreten kişilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış, toplanan veriler tematik analize tabi tutulmuştur. Araştırmanın bulguları, kısa form videoların dürtüsel satın alma davranışı üzerindeki etkisinin tek yönlü olmadığını, içerik üreticisi ve izleyici arasındaki karmaşık etkileşimin bir sonucu olduğunu göstermektedir. İçerik üreticisi değişkenleri kapsamında; (1) içerik üreticisi güvenilirliği, (2) içerik üretim stratejileri ve (3) etkileşim yönetimi olmak üzere üç ana tema ortaya çıkmıştır. İzleyici değişkenleri perspektifinde ise; (1) izleyici algısı ve (2) izleyici ihtiyaçları temaları belirlenmiştir. Platform değişkenleri kapsamında ise; (1) platform algoritması ve kişiselleştirme ve (2) viral etki incelenmiştir. Üç perspektiften elde edilen temaların birbiriyle ilişkili ve bazı noktalarda örtüşen yapısı, bu etkileşimin dinamik doğasını yansıtmaktadır. Çalışma, sosyal medyada kısa video içeriklerinin anlık satın alma davranışı üzerindeki etkisini anlama ve yönetme konusunda önemli teorik ve pratik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine how short-form video content on social media platforms influences impulse buying tendency. The study addresses the factors triggering impulse buying in short-form video content from both content creator and viewer perspectives. The research adopted a two-stage methodology. In the first stage, a systematic literature review of 73 academic articles obtained from online databases was conducted, articles were analyzed within the Theory-Context-Methodology (TCM) framework, and an integrative framework incorporating antecedent-outcome relationships, moderating and mediating roles was developed. In the second stage, semi-structured interviews were conducted with individuals who consume or create content on short-form video platforms, and the collected data was subjected to thematic analysis. The findings of the study indicate that the influence of short-form videos on impulsive purchasing behavior is not unidirectional, but rather a result of the complex interplay between content creators and viewers. In the context of content creator variables, three main themes emerged: (1) content creator credibility, (2) content production strategies, and (3) engagement management. From the perspective of viewer variables, two themes were identified: (1) viewer perception and (2) viewer needs. Regarding platform variables, two elements were examined: (1) platform algorithms and personalization, and (2) the viral effect. The interrelated and, at certain points, overlapping nature of these themes across the three perspectives reflects the dynamic character of this interaction. The study provides significant theoretical and practical implications for understanding and managing the impact of short video content on impulsive purchasing behavior within social media.