Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ortaokul geometri öğretiminde matematik öğretmenlerinin ders planlama süreçlerinin incelenmesi
Examination of lesson planning processes of mathematics teachers in secondary school geometry teaching with Türkiye Century Education Model
- Tez No: 954622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET BARAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada öğretmenlerin bilgilerini kullanarak Türkiye Yüzyılı Maarif Modele [TYMM] uygun ders planı hazırlama süreçlerini incelemek amaçlanmıştır. Bu bağlamda ortaokul geometri öğretiminde matematik öğretmenlerinin ders planlama bilgilerinin planlama sürecine aktarılma durumları ve ders planlama sürecinde yaşadıkları zorluklar incelenmiştir. Bu amaca uygun olarak nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması araştırma deseni olarak kullanılmıştır. Veri toplama araçlarının geçerlik ve güvenirlikleri uzman görüşü alınarak ve pilot çalışma yapılarak sağlanmıştır. Çalışma Millî Eğitim Bakanlığı [MEB]'na bağlı bir ortaokulda görev yapan 5 matematik öğretmeni ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yapılandırılmış görüşme formu ve ders planı şablonu kullanılmıştır. Öğretmenlere ilk olarak ders planları dağıtılmış ve TYMM'ye uygun planlama yapmaları için 2 hafta süre verilmiştir. Ders planlarının toplanmasından sonra her öğretmenle iki ayrı oturum olacak şekilde görüşme yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler nitel veri analizi yöntemlerinden içerik analizi ve betimsel analiz ile analiz edilmiştir. İçerik analizi yöntemi ile kategoriler ve kodlar oluşturulmuş, verinin görsel hale getirilmesi aşamasında betimsel analiz yöntemiyle bu kategori ve kodlar tablolaştırılmış ve sonuç çıkarma aşamasında ise kodlar aracılığıyla ortaya çıkan kavram arasındaki ilişkiler ve karşılaştırmalar özet olarak sunulmuştur. Öğretmenlerin ders planlarının genel olarak TYMM'ye uygun planlar olduğu görülmüştür. Ancak yapılan görüşmelerden sonra öğretmenlerin planlamaları yaparken genellikle bakanlığın TYMM metninden faydalandıkları ve bu nedenle planların özgün olma özelliklerinin yeterince sağlanmadığı tespit edilmiştir. Buna bağlı olarak öğretmenlerin TYMM'ye yönelik hazırladıkları ders planlarında kazandırmayı hedefledikleri eğilimleri, becerileri ve değerleri nasıl kazandıracaklarına yönelik yeterli bilgiye sahip olmadıkları tespit edilmiştir. Bu sonuçlardan yola çıkarak öğretmenlere daha önce verilen hizmet içi eğitimlerin güncellenerek ve geliştirilerek; beceri temelli, teknolojik araç gereçlerin kullanılabileceği, temalara ve öğrenme çıktılarına uygun etkinliklerin ve öğrenme kanıtlarının bulunduğu yüz yüze, daha detaylı, daha uzun süreçte ve kendi branşları çerçevesinde TYMM hizmet içi eğitimlerinin verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the processes of preparing lesson plans in accordance with the Turkish Century Maarif Model [TYMM] using the teachers' knowledge. In this context, the transfer of lesson planning information of mathematics teachers to the planning process in middle school geometry teaching and the difficulties they experienced in the lesson planning process were examined. In accordance with this purpose, a case study from qualitative research methods was used as a research design. The validity and reliability of the data collection tools were ensured by obtaining expert opinions and conducting a pilot study. The study was conducted with 5 mathematics teachers working in a middle school affiliated to the Ministry of National Education [MEB]. In the study, a structured interview form and a lesson plan template developed by the researcher were used as data collection tools. First, lesson plans were distributed to teachers and 2 weeks were given to them to plan in accordance with TYMM. After the lesson plans were collected, each teacher was interviewed in two separate sessions. The data obtained in the study were analyzed with content analysis and descriptive analysis, which are qualitative data analysis methods. Categories and codes were created with the content analysis method, these categories and codes were tabulated with the descriptive analysis method during the data visualization stage, and in the conclusion stage, the relationships and comparisons between the concepts that emerged through the codes were presented as a summary. It was observed that the teachers' lesson plans were generally in line with TYMM. However, after the interviews, it was determined that the teachers generally made use of the ministry's TYMM text when making their plans and therefore the originality of the plans was not sufficiently ensured. Accordingly, it was determined that the teachers did not have sufficient knowledge on how to impart the tendencies, skills and values they aimed to impart in the lesson plans they prepared for TYMM. Based on these results, it was suggested that the in-service trainings previously provided to the teachers should be updated and developed; face-to-face, more detailed, longer-term and within the framework of their own branches TYMM in-service trainings should be provided, where skills-based, technological tools and equipment can be used, activities and learning evidence suitable for themes and learning outcomes can be found.