5. Sınıf matematik dersinde geometrik şekiller konusunun içerik ve uygulama farklılıkları: Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ve eski müfredat üzerinden öğretmen görüşleri
Content and implementation differences of the geometric shapes subject in 5th grade mathematics course: Teacher opinions on the Turkey Century Education Model and the previous curriculum textbook
  1. Tez No: 1015280
  2. Yazar: HASAN KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN EDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, matematik öğretmenlerinin Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında 5. sınıf matematik dersi“geometrik şekiller”konusuna yönelik görüşlerini; ders kitapları, öğretim süreci, etkinlikler ve kazanım yapısı ekseninde derinlemesine incelemektir. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji (olgu bilim) deseninin kullanıldığı araştırmanın çalışma grubunu, farklı mesleki kıdemlere sahip 5 ortaokul matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve betimsel analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre; öğretmenlerin Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'ni geometri öğretiminde“bilgi odaklı”yapıdan“beceri temelli”yapıya geçiş sağlayan olumlu bir pedagojik dönüşüm olarak değerlendirdikleri saptanmıştır. Ders kitaplarının bütüncül ve günlük hayatla ilişkili yapısının öğrenci motivasyonunu ve kalıcı öğrenmeyi artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Ancak öğretim sürecinde; etkinliklerin yoğunluğu nedeniyle yaşanan zaman yönetimi sorunları, kalabalık sınıflardaki uygulama güçlükleri ve materyal eksikliği temel sınırlılıklar olarak öne çıkmaktadır. Mesleki kıdemi yüksek olan öğretmenlerin, eski programdaki sistematik yapıya kıyasla yeni modelde planlama ve ölçme-değerlendirme süreçlerinde daha fazla rehberliğe ihtiyaç duydukları görülmüştür. Sonuç olarak, modelin başarısı için etkinliklerin öğrenci seviyesine göre kademelendirilmesi ve öğretmenlere yönelik uygulamalı hizmet içi eğitimlerin artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine in depth the views of mathematics teachers regarding the subject of“geometric shapes”in the 5th-grade mathematics course within the scope of the Turkey Century Education Model, specifically focusing on textbooks, teaching processes, activities, and the structure of learning outcomes. The study was conducted using the phenomenology design, one of the qualitative research methods, and the study group consisted of 5 secondary school mathematics teachers with different professional seniority levels. Data were collected through a semi-structured interview form and analyzed using the content analysis method. According to the research findings, it was determined that teachers evaluate the Turkey Century Education Model as a positive pedagogical transformation that shifts geometry teaching from a“knowledge-oriented”structure to a“skill-based”one. It was concluded that the holistic and daily-life-related structure of the textbooks increases student motivation and ensures permanent learning. However, time management issues arising from the intensity of activities, implementation difficulties in crowded classrooms, and a lack of materials emerged as the primary limitations in the teaching process. It was observed that teachers with higher professional seniority need more guidance in planning and assessment-evaluation processes in the new model compared to the systematic structure of the previous curriculum. Consequently, to ensure the success of the model, it is recommended to graduate activities according to student levels and to increase applied in-service training for teachers.