Türk yetişkinlerde web tabanlı besin tüketim sıklığı anketi ve diyet kalite skoru'nun geliştirilmesi: Geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Development of a web based food frequency questionnaire and diet quality score for Turkish adults: Validity and reliability
- Tez No: 954652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. INDRANİ KALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar, obezite ve diyabet gibi beslenme ile ilişkili bulaşıcı olmayan hastalıklar, küresel hastalık yükünün başlıca nedenlerindendir. Bu hastalıklarla mücadelede beslenme durumunun doğru ve kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Geleneksel Besin Tüketim Sıklığı anketleri, bireysel beyanlardan kaynaklanan hatalara ve veri toplamadaki zorluklar nedeniyle sınırlılıklara sahiptir. Web tabanlı Besin Tüketim Sıklığı anketleri ise doğrudan veri depolama, otomatik besin öğesi hesaplamaları ve porsiyon fotoğraflarını içerebilme gibi avantajlar sunarak bu sınırlamaları aşmada etkili bir alternatif oluşturmaktadır. Bu çalışma, Türk yetişkinlerine özel geliştirilmiş ilk web tabanlı Besin Tüketim Sıklığı anketini ve Türkiye Beslenme Rehberi 2022'ye dayalı bir Diyet Kalite Skoru oluşturmayı amaçlamaktadır. Web tabanlı Besin Tüketim Sıklığı anketinin geçerliliği, üç ardışık olmayan günde telefon ile alınan 24 saatlik besin tüketim kaydı ile karşılaştırılarak değerlendirilmiş (ICC: 0,276, Kw: 0,270) ve yeterli düzeyde geçerli; güvenilirliği ise 14 günlük test-tekrar test yöntemi ile yüksek düzeyde güvenilir (ICC: 0,702, Kw: 0,639) bulunmuştur. Geliştirilen Diyet Kalite Skoru, omega-3 yağ asitleri, diyet lifi ve protein alımları ile pozitif; serbest şeker ve doymuş yağ alımları ile negatif ilişkiler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Nutrition-related non-communicable diseases, such as cardiovascular diseases, obesity, and diabetes, are among the leading causes of the global disease burden. Accurate and comprehensive assessment of dietary intake plays a critical role in combating these conditions. Traditional Food Frequency Questionnaires have several limitations due to recall bias and difficulties in data collection. In contrast, web-based Food Frequency Questionnaires offer a promising alternative by enabling direct data storage, automated nutrient analysis, and integration of portion size photographs. This study aimed to develop the first web-based Food Frequency Questionnaire specifically tailored for Turkish adults, alongside the creation of a Diet Quality Score based on the 2022 Turkey Dietary Guidelines. The validity of the web-based Food Frequency Questionnaire was evaluated by comparing it with three non-consecutive 24-hour dietary recalls collected via telephone interviews (ICC: 0.276, Kw: 0.270), demonstrating acceptable validity. Its reliability was assessed using a 14-day test–retest method, indicating high reliability (ICC: 0.702, Kw: 0.639). The developed Diet Quality Score showed positive associations with omega-3 fatty acid, dietary fiber, and protein intakes, and negative associations with free sugar and saturated fat intakes.