Comparative analysis of solution methods to h-infinity synthesis problem across different system types
Farklı sistem tipleri için h-sonsuz sentezi problemine yönelik çözüm yöntemlerinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 954651
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNDER EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde, H-sonsuz sentezi problemi çözüm yöntemleriyle, 2-Riccati ve Doğrusal Matris Eşitsizlikleri (DME), farklı sistem tipleri için karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Sistemler, çözüm yöntemlerinin varsayımlarına ve kontrol teorisi literatüründeki önemlerine göre seçilmiştir. Analizler, farklı parametre ayarlarıyla koşulup sonuçların değerlendirmesi iterasyon süreçleri, sentezlenen kontrolcünün uygulanabilirliği ve gürbüzlük metrikleri göz önünde bulundurularak yapılmıştır. DME yönteminin kısıtlamalara karşı genel olarak daha esnek olduğu, ancak düzgün sistemler söz konusu olduğunda hesaplama karmaşıklığı açısından geri kaldığı gözlemlenmiştir. Bir diğer önemli çıkarım ise sayısal durumların ve düzgünleştirmelerin iki çözüm yöntemi için de önemli olduğudur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, comparative analysis of solution methods, 2-Riccati and Linear Matrix Inequalities (LMI), to H-infinity synthesis problem are conducted across different system types. The systems are selected based on the assumptions underlying each method and their significance in the control theory literature. The analysis is performed with varying parameter settings, and the results are evaluated in terms of the iteration process, the feasibility of the synthesized controllers, and robustness metrics. It has been observed that the LMI solution is generally more flexible with the restrictions. Nevertheless, for proper systems, its computational complexity is inferior. Another important conclusion is that numerical conditions and regularization are crucial for both solution methods.