Bulmaca temelli öğretim ve dijital öyküleme uygulamalarının etkililiğinin incelenmesi
Examining the effectiveness of puzzle-based instruction and digital storytelling applications
- Tez No: 954653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, bulmaca temelli öğretim ve dijital öykülemenin öğrencilerin akademik başarılarına ve derse yönelik tutumlarına etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Ön test – son test kontrol gruplu yarı deneysel desenle yürütülmüş olan araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılı Karaman ili Merkez ilçesinde bulunan bir meslek lisesinin 9. sınıf düzeyinde öğrenin gören üç farklı şubeden 90 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada iki deney grubu ve bir kontrol grubu bulunmaktadır. Deney gruplarından birinde Türk dili ve edebiyatı dersi kapsamında belirtilen ünite bulmaca temelli öğretim, diğerinde dijital öyküleme, kontrol grubunda ise mevcut öğretim programı dâhilinde altı hafta süre ile işlenmiştir. Türk Dili ve Edebiyatı tutum ölçeği ile araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi sürecin başında ön test, sonunda son test olarak k deney ve kontrol gruplarına uygulanmıştır. Araştırmada toplanan verilerin çözümlenmesinde bir istatistik programından yararlanılmış; analiz sürecinde ilişkili örneklemler t testi ve ilişkisiz örneklemler t testi yapılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde, dijital öyküleme yönteminin uygulandığı deney grubu ile kontrol grubunun son test puanları arasında anlamlı bir fark yokken bulmaca yönteminin uygulandığı deney grubu ile kontrol grubunun son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı düzeyde fark olduğu görülmüştür. Tutum ölçeği son test puanlarında ise deney grupları puanlarının kontrol grubu puanlarına göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular, mevcut literatür ışığında değerlendirilmiş ve hem uygulamaya yönelik hem de gelecekte gerçekleştirilebilecek araştırmalar için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of puzzle-based instruction and digital storytelling on students' academic success and attitudes towards the course. The study group of the study, which was conducted with an unbalanced pretest-posttest control group experimental design, consists of 90 students from three different branches studying at the 9th grade level of a vocational high school in the central district of Karaman province in the 2023-2024 academic year. There are two experimental groups and one control group in the study. In one of the experimental groups, the unit specified within the scope of the Turkish Language and Literature course was processed with puzzle-based instruction, in the other with digital storytelling, and in the control group, within the current program for six weeks. The Turkish Language and Literature attitude scale and the achievement test developed by the researcher were applied to the experimental and control groups as a pretest at the beginning of the process, as a posttest at the end, and as a retention test one month after the end of the application. There was no significant difference between the experimental and control groups in the retention test scores. In the post-test scores of the attitude scale, it was seen that the experimental group scores were significantly higher than the control group scores. The findings were evaluated in the light of the existing literature and various suggestions were presented for both application-oriented and future research.