Flavonoid ekstraksiyonunda verimin arttırılması ve koşulların etkisinin incelenmesi
Increasing yield in flavonoid extraction and investigation the effect of conditions
  1. Tez No: 954674
  2. Yazar: SELDA EMANET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Papatyagiller familyasında yer alan altın otu latince adıyla Helichrysum arenarium, özellikle flavonoidler gibi biyoaktif bileşenleri bulunan önemli bir bitkidir. Altın otu tıbbi aromatik bitkiler arasında yer alır ve gıda, kimya, kozmetik ve ilaç sektöründe kullanılmaktadır. Çalışmanın amacı iki farklı ekstraksiyon yöntemi (ultrasonik destekli ve manyetik karıştırıcı) kullanılarak farklı çözücülerin (su, aseton, etanol, metanol, hekzan ve toluen) ve ekstraksiyon süresinin (30 dakika, 4 saat ve 8 saat) ekstraksiyon verimine etkisin incelenmesi ve optimum koşulların belirlenmesidir. Deneysel sonuçlara göre karıştırma ortamı, ekstraksiyon süresi ve çözücü türü verimliliği artırmada etkili olmuştur. 30 dakikalık ekstraksiyon, hızlı bir başlangıç verimi göstermiştir ancak 4 ve 8 saat sürelerde ekstraksiyon verimi önemli ölçüde artmıştır. Ultrasonik destekli ekstraksiyonunda çözücü olarak metanol kullanıldığında ekstraksiyon verimi diğer çözücülere kıyasla daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Metanole en yakın değer su çözücüsü ile elde edilmiştir. Manyetik karıştırma ile ekstraksiyonda ise su kullanıldığında en yüksek ekstraksiyon verimi elde edilmiştir. Her iki ekstraksiyon yönteminde de hekzan ve toluen diğer çözücülere göre en az ekstraksiyon veriminin elde edildiği çözücüler olmuştur. Tüm ekstraksiyon sürelerinde, su, aseton, hekzan ve toluen çözücüleriyle yapılan ekstraksiyonlarda, manyetik karıştırma yöntemi ultrasonik ekstraksiyona kıyasla daha yüksek verim sağlamıştır. Buna karşılık, etanol ve metanol çözücüleriyle gerçekleştirilen ekstraksiyonlarda ise ultrasonik destekli ekstraksiyon yöntemi, tüm süreler boyunca manyetik karıştırma yönteminden daha yüksek verim sağlamıştır. Altın otundan elde edilen ekstraktların içerisindeki kuersetin cinsinden toplam flavonoid miktarı UV spektrofotometre kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sandy everlasting, scientifically known as Helichrysum arenarium, is an important plant belonging to the Asteraceae family, particularly rich in bioactive compounds such as flavonoids. Sandy everlasting is classified among medicinal aromatic plants and is used in the food, chemical, cosmetic, and pharmaceutical industries. The aim of this study was to investigate the effect of different solvents (water, acetone, ethanol, methanol, hexane, and toluene) and extraction time (30 minutes, 4 hours, and 8 hours) on extraction yield using two different extraction methods (ultrasonic-assisted and magnetic stirrer) and to determine the optimal conditions. According to the experimental results, the mixing medium, extraction time, and solvent type were effective in increasing the yield. The 30-minute extraction showed a rapid initial yield, but the extraction yield increased significantly at 4 and 8 hours. In ultrasonic-assisted extraction, it was observed that the extraction yield was higher when methanol was used as the solvent compared to other solvents. The value closest to methanol was obtained with the water solvent. In magnetic stirring extraction, the highest extraction yield was obtained when water was used. In both extraction methods, hexane and toluene were the solvents that yielded the lowest extraction yields compared to other solvents. In all extraction times, the magnetic stirring method provided higher yields than ultrasonic extraction in extractions performed with water, acetone, hexane, and toluene solvents. In contrast, in extractions performed with ethanol and methanol solvents, the ultrasonic-assisted extraction method provided higher yields than the magnetic stirring method throughout all durations. The total flavonoid content of the quercetin type in the extracts obtained from sandy everlasting was analysed using a UV spectrophotometer.