Diyarbakır ana ve ikinci ürün koşullarında farklı soya fasulyesi (glycine max L.) çeşitlerinin verim performanslarının belirlenmesi
Determination of the yield performances of different soybean (glycine max L.) varieties under di̇yarbakir primary and secondary crop conditions
  1. Tez No: 954675
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÇİLLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma ana ve ikinci ürün koşullarında 8 farklı soya çeşidinin agronomik ve kalite özelliklerini belirlemek amacıyla Diyarbakır Elidolu köyü tarla koşullarında tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada materyal olarak Arısoy, Superb, Asya, Sonya, Lider, PG Turbo, PG Victoria, Atlas3616 çeşitleri kullanılmış, bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkideki bakla sayısı, bakladaki tane miktarı, yan dal sayısı, bin tane ağırlığı, tohum verimi, yağ oranı, protein oranı ve yağ verimi gibi özellikler incelenmiştir. Araştırma neticesinde; ana üründe en uzun bitki boyu PG Turbo (115.53 cm) çeşidinde, ikinci üründe en uzun bitki boyu Atlas3616 (102.60 cm) çeşidinde, ana üründe en yüksek ilk bakla yüksekliği Atlas3616 (19.63 cm) çeşidinde ikinci üründe en yüksek ilk bakla yüksekliği PG Victoria (17.66cm) çeşidinde, ana üründe en yüksek bakla sayısı Lider (87.03 adet) çeşidinde, ikinci üründe en yüksek bakla sayısı Lider (72.36 cm) çeşidinde, ana üründe en yüksek dal sayısı PG Turbo (0.83 adet) çeşidinde ikinci üründe en yüksek dal sayısı Arısoy (0.83 adet) çeşidinde, ana üründe en yüksek bakladaki tane sayısı Lider (2.70 adet) çeşidinde, ikinci üründe en yüksek bakladaki tane sayısı Lider (2.53 adet) çeşidinde, ana üründe en yüksek bin tane ağırlığı PG Turbo (223.53 gr) çeşidinde, ikinci üründe en yüksek bin tane ağırlığı PG Turbo (204.00 gr) çeşidinde, ana üründe en yüksek tohum verimi Lider (596.00 kg ) çeşidinde, ikinci üründe en yüksek tohum verimi Lider (421.33 kg ) çeşidinde, ana üründe en yüksek yağ oranı PG Turbo (%21.63 ) çeşidinde, ikinci üründe en yüksek yağ oranı Superb (%21.40) çeşidinde ana üründe en yüksek protein oranı PG Victoria (%37.28) çeşidinde, ikinci üründe en yüksek protein oranı PG Victoria (%40.80) çeşidinde, ana üründe en yüksek yağ verimi PG Turbo ( 124.245 kg/da) çeşidinde ikinci üründe en yüksek yağ verimi Lider(79.032 kg/da ) çeşidinde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Diyarbakır Elidolu village field conditions according to a randomized complete block design with 3 replications in order to determine the agronomic and quality traits of 8 different soybean cultivars in main and second crop conditions. In the study, Arısoy, Superb, Asya, Sonya, Lider, PG Turbo, PG Victoria, Atlas3616 cultivars were used as material and traits such as plant height, first pod height, number of pods per plant, grain amount per pod, number of branches, thousand seed weight, seed yield, oil content, protein content and oil yield were investigated. As a result of the research; The longest plant height in main product is in PG Turbo (115.53 cm). The longest plant height in second product is in Atlas3616 (102.60 cm). The highest first pod height in main product is in Atlas3616 (19.63 cm). The highest first pod height in second product is in PG Victoria (17.66 cm). The highest pod number in main product is in Lider (87.03 pieces). The highest pod number in second product is in Lider (72.36 cm). The highest branch number in main product is in PG Turbo (0.83 pieces). The highest branch number in second product is in Arısoy (0.83 pieces). The highest grain number per pod in main product is in Lider (2.70 pieces). The highest grain number per pod in second product is in Lider (2.53 pieces). The highest thousand grain weight in main product is in PG Turbo (223.53 gr). The highest thousand grain grain weight was seen in PG Turbo (204.00 gr) variety, the highest seed yield in main product was seen in Lider (596.00 kg) variety, the highest seed yield in second product was seen in Lider (421.33 kg) variety, the highest oil content in main product was seen in PG Turbo (%21.63) variety, the highest oil content in second product was seen in Superb (%21.40) variety, the highest protein content in main product was seen in PG Victoria (%37.28), the highest protein content in second product was seen in PG Victoria (%40.80), the highest oil yield in main product was seen in PG Turbo (124.245 kg/da) variety, the highest oil yield in second product was seen in Lider (79.032 kg/da) variety.