Asmanın fenolik bileşikleri ve bunların hastalık etmenlerine karşı dayanıklılıktaki rolleri
The Phenolic compounds of grapevine and their roles on resistance against agents of disease
- Tez No: 3522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN ONOĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
-43- 8. ÖZET Bu tezde »bitkilerin hastalıklara dayanıklılığın da fenolik bileşiklerin rolü üzerinde durulmuştur. önce bitkinin sekonder metabolitlerinden olan fenolik bileşiklerin taksonomileri üzerinde bilgi verilerek bu bileşikler örneklerle tanıtılmıştır. Daha sonra fenolik bileşiklerin biyosentezlerinde önemli rol oynayan Şikimat ve Asetat yolları incelenmiştir. Çalışmada, bitkilerin hastalıklara karşı dayanık lılığında fenolik bileşiklerin etki mekanizmaları verilerek, fitoaleksin'lerin bitkilerin aktif savunmasında önemli rol oynadığı vurgulanmaktadır. Tezin ana konusu olan asmanın fenolik bileşikleri ve taksonomileri hakkında bilgi verilerek, fenolik bileşiklerin hastalıklara dayanıklılıkta rolü üzerinde durulmuş tur. Asma fenolik asitler ve flavonoid 'ler yönün den zengin bir bitki olmasına rağmen bu bileşiklerin da yanıklılıkta önemli olmadığı ancak kondense tanen' lerin özellikle Botrytis cinerea'ya karşı dayanıklılıkta önemli rol oynadığı saptanmıştır. Fitoaleksin karakterindeki stress metabolitlerinin önemli olabileciği ileri "sürülmektedir. LANGCAKE ve çalışma grubuna ait olan araştırmalar tartışılarak asmanın sahip olduğu resveratrol,£-viniferin, viniferin gibi stress metabolitlerinin B.cinerea ve Plasmopara viticolaya karşı dayanıklılıktaki rollerine dikkat çekilmiştir. Tezde verilen bu bilgilerin ışığı altında, asma hastalıklarıyla savaşımda özellikle bu bileşiklerin dayanıklılık ıslahındaki rolü üzerinde tartışıldı ve yorumlandı.
Özet (Çeviri)
-44- SUMMARY The phenolic compounds of Grapevine and their roles on resistance against agents of disease In this thesis, have researched the role of the phenolic. compaunds on the resistance of the plants against diseases. First of all, have given some informations about the taxonomies of the phenolic compounds, which consist of the secondary metabolites of the plants. These compounds have been introduced withsome examples. After that the Shikimate and Acetate routes, which play an important role on the biosynthesis of the phenolic compounds. In this work, tried to clear the effect mechanisms of the phenolic compounds, on the resistance of the plants against the diseases, and pointed out, that the phytoalex- ins play an important role on the active defence of the plants. The main subject of this thesis is the examina tion of the phenolic compounds and theirtaxonomies of the grapevine and the role of these substances on the resis tance of the plants against the diseases. In spite of the richness of the grapevines with phenolic acids and flavon- oids contents these compounds are not important for the resistance of the plants. But the condensed tannins play an important role for the resistance against B.cinerea disease. It has been suggested that the stress metabolits at the character of the phytoalexins are important. LANG- CAKE et al. have found out that the stress metabolits as resveratrole,£-viniferins,