Çocuklukta algılanan duygusal ihmal ve aşırı izin verici ebeveynlik tutumlarının yalnızlık inancı ile aidiyet duygusu üzerindeki etkisi
The effect of perceived emotional neglect and overly permissive parenting attitudes in childhood on loneliness beliefs and sense of belonging
- Tez No: 954693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocukluk çağında deneyimlenen duygusal ihmalin yetişkinlikte yalnızlık inancı ve aidiyet duygusuyla olan ilişkisini anne ve babadan algılanan farklı ihmal boyutları açısından incelemektir. İlişkisel tarama modeli temel alınarak yürütülen çalışma, 18–65 yaş arasında gönüllü katılım gösteren 373 yetişkinden oluşan örneklemle gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu'nun yanı sıra Young Ebeveynlik Ölçeği'nin“Duygusal Bakımdan Yoksun Bırakıcı”ve“Aşırı İzin Verici/Sınırsız”alt boyutları, Genel Aidiyet Ölçeği ve Yakın İlişkilerde Yalnızlık Ölçeği uygulanmıştır. Analiz sürecinde tanımlayıcı istatistikler, Pearson korelasyon katsayıları ve çoklu regresyon teknikleri kullanılmış; çoklu bağlantı sorununu kontrol etmek için tolerans ve VIF değerleri incelenmiştir. Bulgular, hem anne hem de babadan algılanan duygusal ihmal ile aşırı izin verici tutumun aidiyet duygusu ile orta düzeyde negatif ilişkiliyken, yalnızlık inancı ile düşük düzeyde pozitif ilişkili olduğunu göstermiştir. Regresyon analizleri, anne kaynaklı aşırı izin verici tutum ve baba kaynaklı duygusal ihmalin yalnızlık inancını anlamlı biçimde artırdığını; anne ve baba kaynaklı ihmalin ise aidiyet duygusunu güçlü biçimde azalttığını ortaya koymuştur. Araştırma, çocuklukta deneyimlenen duygusal ihmalin farklı ebeveyn kaynaklarının yalnızlık ve aidiyet üzerindeki özgül etkilerini ayrıştırarak ruh sağlığı müdahalelerine ve ebeveynlik eğitimi programlarına yol gösterici katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between childhood emotional neglect and adult levels of loneliness belief and sense of belonging, with particular emphasis on different neglect dimensions as perceived from mother and father. Employing a relational screening model, the research was conducted with a sample of 373 adults aged 18–65 who participated on a voluntary basis. Data collection instruments included a Personal Information Form, the“Emotionally Depriving/Withholding”and Overpermissive/Unrestricted“ subscales”of the Young Parenting Schema Questionnaire, the General Belonging Scale, and the Close Relationships Loneliness Scale. During the analysis phase, descriptive statistics, Pearson correlation coefficients, and multiple regression techniques were applied; tolerance and variance inflation factor (VIF) values were examined to check for multicollinearity. The findings showed that emotional neglect and over-permissive attitude perceived from both mother and father were moderately negatively associated with sense of belonging, while they were positively associated with loneliness beliefs at a low level. Regression analyses further revealed that mother-based overpermissiveness and father-based emotional neglect significantly predicted higher loneliness belief, whereas both mother- and father-based neglect strongly predicted lower sense of belonging. This study contributes to the field by disentangling the specific effects of parental sources of emotional neglect on loneliness and belonging in adulthood, offering guidance for mental health interventions and parenting education programs.