Üniversite öğrencilerinde bağımlı kişilik inancı, yalanın uygunluğuna dair inançlar ve iletişim becerileri arasındaki ilişkiler
Relationships between dependent personality beliefs, beliefs about the reasonability of lying, and communication skills in university students
  1. Tez No: 954694
  2. Yazar: BÜŞRA ATAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde bağımlı kişilik inancı, yalanın uygunluğuna dair inançlar ve iletişim becerileri arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu kapsamda bağımlı kişilik düzeyinin, yalanın uygunluğuna dair inançlar ve iletişim becerileri üzerinde bir değişikliğe sebep olup olmadığı, öte yandan sosyodemografik faktörlerin bu değişkenlerle nasıl ilişkili olduğu araştırılmıştır. Bu araştırma nicel yöntemlerden ilişkisel tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni Türkiye'de öğrenim gören üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışmaya uygun örnekleme yöntemiyle 427 kişi katılmıştır. Bu araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, Kişilik İnanç Ölçeği (KİÖ), Yalanın Uygunluğu Ölçeği (YUÖ) ve İletişim Becerileri Ölçeği (İBÖ) kullanılmıştır. Verilerin analiz sürecinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Pearson Korelasyon Analizi, Tek Yönlü Gruplar Arası Varyans Analizi (ANOVA), Bağımsız Gruplar T-Testi, Regresyon Analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda; Bağımlı kişilik inancı ile yalanın uygunluğuna dair inançlar ve alt boyutları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. İletişim becerileri ile yalanın uygunluğuna dair inançlar arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Öte yandan bağımlı kişilik inancının ve iletişim becerilerinin yalanın uygunluğuna dair inançların pozitif bir yordayıcısı olduğu ortaya konmuştur. Son olarak, imaj yönetimi yalanları, iletişim becerilerini negatif yönde anlamlı olarak yordarken, bağımlı kişilik inancının bu beceriler üzerinde anlamlı bir yordayıcı olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between dependent personality beliefs, beliefs about the reasonability of lying, and communication skills among university students. In this context, it was investigated whether the dependent personality level caused a change in the beliefs about the reasonability of lying and communication skills, and, how sociodemographic factors were related to these variables. This research was conducted using a quantitative method, specifically the correlational survey model. A sample of 427 university students in Türkiye is participated in the study using a convenient sampling method. For data collection, a personal information form prepared by the researcher, Personality Belief Questionare (PBQ), Reasonability of Lying Scale and Communication Skills Scale were used. The SPSS 25.0 software was utilized for data analysis, including Pearson correlation analysis, one-way between-groups analysis of variance (ANOVA), independent samples t-test, regression analysis. As a result of the analyses, significant positive correlations were found between dependent personality belief and beliefs about the reasonability of lying, including all subdimensions. This suggests that individuals with stronger dependent personality beliefs may be more inclined to consider lying as acceptable. Negative correlations were identified between communication skills and beliefs about the reasonability of lying; in particular, as beliefs regarding instrumental and self-protective lies increased, communication skills tended to decrease. On the other hand, dependent personality beliefs and communication skills were found to be positive predictors of beliefs about the appropriateness of lying. Finally, while image management lies were found to be a significant negative predictor of communication skills, dependent personality beliefs were not found to be a significant predictor of these skills.