Keten tohumu yağı esaslı kimyasal kullanılarak pamuklu örme kumaşlara antibakteriyel aktivitenin kazandırılması
Providing antibacterial activity to cotton knitted fabrics using chemicals derived from linseed oil
  1. Tez No: 954716
  2. Yazar: MUSTAFA GÜRKAN BEKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN TELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Antimikrobiyal aktivitesi olan tekstil ürünlerinin daha sürdürülebilir olarak kullanımına yönelik talepler, bitkisel bazlı Devan® BI-OME NTL ürünün ortaya çıkmasında ilham kaynağı olmuştur. Bu tez çalışmasında, antimikrobiyal ürünlere ve bu ürünlerin yapısının doğal olmasına yönelik artan talep ve bu konudaki literatür eksikliği göz önünde bulundurularak, BI-OME NTL antimikrobiyal kimyasalı kullanılmıştır. BI-OME NTL'de etkin madde, keten bitkisinin kurutulmuş, olgunlaşmış tohumlarından elde edilen keten tohumu yağıdır. Çalışmada, bu kimyasal kadın giyiminde çok tercih edilen 2x1 kaşkorse pamuk/elastan örme kumaşa uygulanmıştır. Ayrıca antimikrobiyal kimyasalın kumaşa nüfuzunu artırmak ve ekstra yumuşaklık sağlaması için hidrofil mikro silikon da kullanılmıştır. Apresiz kumaş, antibakteriyel apre yapılmış kumaş ve antibakteriyel apre + hidrofil silikonlu olmak üzere üç farklı kumaş, çeşitli fiziksel özellikler açısından karşılaştırılmış ve antibakteriyel performansları değerlendirilmiştir. Hem antibakteriyel apreli hem de antibakteriyel apre + hidrofil silikonlu kumaşların beş yıkama sonrası %99,9'un üzerinde antibakteriyel aktiviteye sahip oldukları belirlenmiştir. On yıkama sonrası ise, antibakteriyel apreli kumaş için %98,79 antibakteriyel aktivite ölçülmüştür. Antibakteriyel apre + hidrofil silikonlu kumaşın ise %99,9'un üzerinde antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir. Uygulanan antibakteriyel apre işlemi gramaj, boncuklanma, dairesel eğilme direnci, su emme özellikleri ve renk açısından farklılık oluşturmamış, patlama mukavemetini artırmış ve hava geçirgenliğini azaltmıştır. Antibakteriyel apre + hidrofil silikon uygulamasında ise kumaş boncuklanma derecesine katkı sağlanmış, dairesel eğilme direncinde azalma ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Demands for more sustainable use of textile products having antimicrobial activity inspired the development of the plant-based Devan® BI-OME NTL product. In this thesis, the BI-OME NTL antimicrobial chemical was used. The growing demand for antimicrobial products and their natural structure and the lack of literature on this topic, was considered. The active ingredient in BI-OME NTL is linseed oil, obtained from the dried, ripe seeds of the flax plant. In the study, this chemical was applied to a 2x1 cotton/elastane rib knitted fabric, a popular choice for women's clothing. Hydrophilic micro silicone was also used to increase the penetration of the antimicrobial chemical into the fabric and provide extra softness. Three different fabrics, untreated fabric, fabric with an antibacterial finish, and fabric with an antibacterial finish + hydrophilic silicone, were compared for various physical properties. Their antibacterial performance was evaluated. Both antibacterial finished fabric and fabric with antibacterial finish + hydrophilic silicon were determined to have over 99.9% antibacterial activity after five washes. After ten washes, antibacterial finished fabric had an antibacterial activity of 98.79%. The fabric with antibacterial finish + hydrophilic silicone was determined to have over 99.9% antibacterial activity. The antibacterial finishing treatment did not cause any difference in terms of mass per unit area, pilling, circular bending rigidity, water absorption properties and or color differences, but increased bursting strength and reduced air permeability. In the application of antibacterial finish + hydrophilic silicone, the degree of fabric pilling was increased, and a decrease in circular bending rigidity was measured.