Oyunculuk eğitiminde ses problemleri ve çözüme yönelik bir uygulama önerisi: Doctorvox tekniği
Voice problems in acting education and a proposed application to solve them: Doctorvox technique
  1. Tez No: 954732
  2. Yazar: KENAN ÖZSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÇELENK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ses, bir oyuncunun rol icrasında kullandığı başat anlatım araçlarından biridir. Bu nedenle profesyonel ses kullanıcıları arasında öncelikli grupta yer alan oyuncuların küçük bir ses problemi yaşaması dahi sahne performansını ve oyunculuk kariyerini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu araştırmanın amacı; Oyunculuk eğitimi sırasında ve sonrasında yaşanan ses problemlerini gidermede ve ses habilitasyonu sağlamada DoctorVox Tekniğinin etkinliğini incelemektir. Metodolojik olarak nicel araştırma yöntemlerinden Ön Test – Son Test Kontrol Gruplu Model'in kullanıldığı bu araştırmada, bir devlet üniversitesinin Sahne Sanatları Bölümü Oyunculuk Anasanat Dalı'nda 2023-2024 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören kırk lisans öğrencisi ile çalışılmıştır. Bu öğrencilerden yirmisi deney, yirmisi ise kontrol grubunda yer almıştır. Deney grubunda yer alan öğrencilere beş hafta süren DoctorVox Tekniği eğitimi verilmiş, kontrol grubunda yer alan öğrencilere eğitim verilmemiştir. Uygulama öncesi ve sonrasında deney ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerin tamamının klinik ortamında ön test ve son test kayıtları alınmıştır. Ön ve son test kayıtları sırasında öğrencilerin akustik ses kayıtları alınmış, ses tellerinin videolaringostroboskopik görüntüleme kayıtları yapılmış ve öğrencilere Türkçe Ses Handikap İndeksi (T-SHE 30) doldurtulmuştur. Son test kayıtlarının tamamlanmasının ardından elde edilen verilerin sayısal çıktıları SPSS programının T testi, Wilcoxon ve Man Whitney U istatistik testleri aracılığıyla karşılaştırmalı olarak hesaplanmıştır. İncelenen parametrelerden elde edilen sonuçlar, DoctorVox Tekniğinin oyunculuk öğrencilerinin sesleri üzerinde anlamlı bir fark yarattığını göstermiştir. Araştırma bulgularından elde edilen sonuçlara göre, DoctorVox Tekniğinin fonksiyonel ses problemleri üzerinde olumlu bir etki yarattığı ve oyunculuk öğrencilerinin seslerini geliştirmede etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Voice is one of the main performative narrative tools for an actor. For this particular reason, any problem with voice has a very negative serious effect on actors' performance and also their cariers. The aim of this research is to examine the effectiveness of the DoctorVox Technique in solving voice problems experienced during and after acting training and providing voice habilitation. In this study, in which the Pre-Test - Post-Test Control Group Model, one of the quantitative research methods was used. Forty undergraduate students studying in the 2023-2024 academic year at the Department of Performing Arts, Acting Department of a state university were studied. Of these students, twenty were in the experimental group and twenty were in the control group. While the students in the control group were not trained, the students in the experimental group were given five weeks DoctorVox Technique training. Before and after the application, pre-test and post-test records were taken in the clinical environment of all students in the experimental and control groups. During the pre-test and post-test recordings, students' acoustic voice recordings were taken, video-ostroboscopic imaging of the vocal cords were recorded and the Turkish Voice Handicap Index (T-SHE 30) was filled out. After the completion of the post-test recordings, the numerical outputs of the data obtained were calculated comparatively by means of T test, Wilcoxon and Man Whitney U statistical tests of the SPSS programme. The results obtained from the parameters analysed showed that the DoctorVox Technique made a significant difference on the voices of the acting students. According to the results obtained from the research findings, it was determined that the DoctorVox Technique had a positive effect on functional voice problems and was effective in improving the voices of acting students.