Mimarbaşı Kasım Ağa (hayatı, eserleri̇ ve vakıfları)
Mimarbashi (The Chief Architect) Kasim Ağa (his life, works and foundations)
  1. Tez No: 954745
  2. Yazar: ERGİN TÜRKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT TURĞUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışma 17. yüzyılın mimarbaşılarından Kasım Ağa'nın hayatı, mimari eserleri ve vakıflarını konu edinmektedir. Çalışmada daha önce kullanılmış kaynakların yanı sıra geçmiş araştırmalarda gözden kaçırılmış olan arşiv kaynakları, şeriyye sicilleri ve dönemin temel kronikleri ele alınarak Kasım Ağa'nın hayatına dair bilgi eksiklikleri giderilmiş ve yeni bulgular eşliğinde Kasım Ağa'nın biyografisi ortaya konulmuştur. Bu kapsamda Kasım Ağa'nın kökeni, ailesi, görevleri, ticari faaliyetleri, mimari eserleri ve vakıfları tespit edilerek dönemin tarihsel gelişmeleri eşliğinde Kasım Ağa'nın hayatı belirli bir çerçevede ele alınmıştır. Bilhassa Yeniçeri Ocağı ve yakın çevresi ile olan ilişkileri üzerinden Kasım Ağa'nın siyasi faaliyetleri dönemin tarihsel gelişmeleri ile birlikte izlenerek farklı bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Böylece bir Osmanlı mimarbaşısının kişisel hırs ve girişimleri olarak algılanan siyasi faaliyetleri farklı bir bakış açısıyla yeniden konumlandırılmıştır. Özellikle Köprülü Mehmed Paşa'nın sadrazam olmasındaki gayretleri ile dönemin önemli simalarıyla kurduğu yakın ilişki onun siyasi yönünün yansıması olmuştur. Mimari alandaki yetenekleri ile de ön plana çıkan Kasım Ağa'nın bilgi ve tecrübesi dönemin Osmanlı yönetiminde söz sahibi olan Valide Sultanın Kethüdalığı'na getirilmesinde de önemli bir rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about the life, architectural works, political activities and foundations of Kasım Ağa, one of the chief architects of the 17th century. In the study, in addition to the previously used sources, archive sources, court records and basic chronicles of the period that were overlooked in previous research were discussed, and the lack of information about Kasım Ağa's life was eliminated, and Kasım Ağa's biography was revealed with new findings. In this context, Kasım Ağa's origin, family, duties, architectural works and foundations were determined and Kasım Ağa's life was discussed within a certain framework, accompanied by the historical developments of the period. Particularly through his relations with the Janissary Corps and his close circle, Kasım Ağa's political activities were monitored together with the historical developments of the period and evaluated from a different perspective. Thus, the unusual political activities of an Ottoman chief architect, perceived as his personal ambitions and initiatives, were repositioned from a different perspective. Especially his efforts in making Köprülü Mehmed Pasha become the grand vizier and the close relationship he established with the important figures of the period were a reflection of his political orientation. The knowledge and experience of Kasım Ağa, who also came to the fore with his talents in the field of architecture, played an important role in bringing the Valide Sultan, who had a say in the Ottoman administration of the period, as Kethüda.