Romantik ilişkilerde çift uyumu: İlişkisel mizah, çatışma çözümü ve duygusal doyumun rolü
Dyadic adjusment in romantic relationships: The role of relational humor, conflict resolution and emotional satisfiction
- Tez No: 954751
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE NİLGÜN CANEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, romantik ilişkilerde mizah, çatışma çözme stilleri, ilişki doyumu ve sosyodemografik özelliklerin çift uyumu üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Nicel, ilişkisel tarama modeline dayalı olarak yürütülen bu çalışmada, en az altı aydır romantik ilişkide olan 403 katılımcıdan kolayda ve kartopu örnekleme yoluyla veri toplanmıştır. Araştırmada, İlişkisel Mizah Envanteri, Çatışma Çözme Stilleri Ölçeği, İlişki Doyumu Ölçeği ve çift Uyum Ölçeği kullanılmıştır. Veriler; bağımsız örneklemler için t-testi, ANOVA, Pearson korelasyon ve hiyerarşik regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Sosyo-demografik değişkenlerin (cinsiyet, yaş, eğitim, gelir, ilişki süresi ve türü) çift uyum üzerinde anlamlı etkisi bulunmazken; bireysel mizah, partner mizahı, ilişkisel mizah, olumlu çatışma çözme stilleri ve ilişki doyumu ile çift uyum arasında pozitif anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Regresyon analizleri, bu değişkenlerin çift uyumun anlamlı yordayıcıları olduğunu göstermektedir. Bulgular, romantik ilişkilerde olumlu psikolojik etkenlerin önemini vurgulamakta ve psikolojik danışma süreçleri için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Romantic relationships play a crucial role in individual development and in promoting both psychological and physical well-being, particularly during adulthood. The quality of these relationships depends on various factors, among which dyadic adjustment is recognized as a key indicator. This study aims to examine the impact of humor, conflict resolution styles, relationship satisfaction, and sociodemographic characteristics on dyadic adjustment in romantic relationships. A quantitative, correlational research design was employed. Data were collected from 403 participants who had been in a romantic relationship for at least six months, using convenience and snowball sampling techniques. The study utilized the Relational Humor Inventory, Conflict Resolution Styles Scale, Relationship Satisfaction Index, and the Dyadic Adjustment Scale. Data were analyzed using independent samples t-test, ANOVA, Pearson correlation, and hierarchical regression analysis. The results showed that sociodemographic variables such as gender, age, education, income, relationship type, and relationship duration had no significant effect on dyadic adjustment. In contrast, significant positive correlations were found between dyadic adjustment and various forms of humor (individual, partner, and relational), positive conflict resolution styles, and relationship satisfaction. Regression analyses further revealed that individual positive humor, partner's positive humor, relational humor, positive conflict resolution style, and relationship satisfaction were significant predictors of dyadic adjustment. These findings underscore the importance of positive psychological factors in enhancing the quality of romantic relationships and provide insights for clinical and counseling interventions.