The role of perceived sibling relationship quality on adult romantic relationship satisfaction
Algılanan kardeş ilişki kalitesinin yetişkin romantik ilişki doyumundaki rolü
  1. Tez No: 956755
  2. Yazar: GÖZDE LAL GENÇTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI BÜŞRA AKÇABOZAN KAYABOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma doğum sırası, romantik ilişki durumu, cinsiyet, kardeşiyle cinsiyet uyumu ve algılanan kardeşlik ilişkilerinin yetişkinlikte romantik ilişki doyumu üzerindeki rolünü incelemektedir. Değişkenler arasındaki ilişkileri analiz etmek amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma, 242 katılımcı (127 kadın, 115 erkek) ile yürütülmüştür. Katılımcılar evli, nişanlı ya da uzun süreli romantik ilişkisi olan bireylerden oluşmaktadır. Veriler, demografik bilgi formu, Yaşam Boyu Kardeş İlişkileri Ölçeği ve Çift Memnuniyeti İndeksi–4'ün Türkçe uyarlamalarını içeren çevrim içi bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27.0 istatistik programı kullanılarak çoklu doğrusal regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Regresyon analizinden önce yapılan iki değişkenli Pearson korelasyon analizi sonuçlarına göre, yetişkin kardeş ilişkilerine yönelik genel tutum ile romantik ilişki doyumu arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçlarına göre ise, yetişkinlik dönemindeki kardeş ilişkilerine yönelik algılar, romantik ilişki doyumunu anlamlı düzeyde yordamaktadır. Öte yandan, çocukluk dönemine ilişkin kardeş ilişkisi algısının geriye dönük değerlendirmesi romantik ilişki doyumunu anlamlı şekilde yordayamamıştır. Benzer şekilde, doğum sırası, romantik ilişki durumu, katılımcının cinsiyeti ve kardeşiyle cinsiyet uyumu da ilişki doyumunu anlamlı düzeyde yordamamıştır. Bulgular literatür doğrultusunda tartışılmış ve gelecekteki araştırmalar ile uygulamalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the roles of birth order, relationship status, gender, gender match with the sibling, and perceptions about sibling relationships on romantic relationship satisfaction. A relational survey model was employed to analyze the associations among variables. The study was conducted with 242 (127 women, 115 men) Turkish adults. Participants were either married, engaged, or in a long-term romantic relationship. Data was collected via an online survey, including a demographic information form, Turkish adaptations of the Lifelong Sibling Relationship Scale, and the Couples Satisfaction Index-4. The study data were analyzed using multiple linear regression analysis with the SPSS 27.0 software package. According to the results of the bivariate Pearson correlation analysis conducted prior to the regression analysis, a significant and positive association was found between the general attitude toward the adult sibling relationship and romantic relationship satisfaction. According to the results of multiple linear regression analysis, perceptions of adult sibling relationships in the present adult life significantly predicted relationship satisfaction. In contrast, the retrospective view of the sibling relationship during childhood did not significantly predict romantic relationship satisfaction. Likewise, birth order, romantic relationship status, gender of the participant, and gender match with sibling did not significantly predict relationship satisfaction. Results were discussed in the light of the literature, and recommendations were provided for future research and practice.