Genç yetişkin bireylerde algılanan stres düzeyine göre öz şefkat ile duygusal esneklik arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between self-compassion and emotional resilience according to perceived stress levels in young adult individuals
  1. Tez No: 954767
  2. Yazar: ÖYKÜ ÖZKARACALAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ERYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada, 18-45 yaş arası yetişkin bireylerde algılanan stres düzeyine göre öz şefkat ile duygusal esneklik arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma nicel araştırma deseni içinde yer alan ilişkisel tarama modeliyle gerçekleşmiş olup verilerin toplanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'de ikamet eden ve 18-45 yaş aralığında yer alan 400 yetişkin birey oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında“Algılanan Stres Ölçeği”,“Öz Şefkat Ölçeği Kısa Formu”,“Duygusal Esneklik Ölçeği”ile“Sosyo Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde istatistik programı SPSS-28 kullanılmıştır. Araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişkinin yönünün ve gücünün ortaya konulmasında Pearson Korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Aynı zamanda bağımlı ve bağımsız değişken arasındaki yordama düzeylerinin ortaya konmasında ise çoklu regresyon çözümleme analizlerinden yararlanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırma bulgularında ise t testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) analizinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde, algılanan stres toplam ile öz şefkat arasında negatif yönde orta güçte anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda algılanan stres toplam ve algılanan baş etme ile duygusal esneklik toplam, pozitif duyguların düzenlenmesi, negatif duyguların düzenlenmesi ve duyguların iletişimi arasında negatif yönde düşük güçte anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Son olarak öz şefkat ile duygusal esneklik toplam, pozitif duyguların düzenlenmesi, negatif duyguların düzenlenmesi ve duyguların iletişimi arasında pozitif yönde düşük güçte anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak 18-45 yaş aralığında bulunan bireylerde algılanan stres düzeyi arttıkça öz şefkat, duygusal esneklik toplam, pozitif duyguların düzenlenmesi, negatif duyguların düzenlenmesi ve duyguların iletişimi düzeylerinin azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between self-compassion and emotional flexibility according to perceived stress levels in adult individuals aged 18-45. For this purpose, the research was conducted using a relational scanning model within a quantitative research design, and the data was collected using a survey method. The study group consisted of 400 adult individuals residing in Turkey and aged between 18 and 45. The“Perceived Stress Scale”,“Self-Compassion Scale Short Form”,“Emotional Flexibility Scale”, and“Socio-Demographic Information Form”were used in the data collection process. The statistical program SPSS-28 was used for data analysis. The direction and strength of the relationship between the variables of the research were determined using Pearson Correlation analysis. Additionally, multiple regression analysis was utilized to determine the prediction levels between the dependent and independent variables. In the findings of intergroup comparison, t-test and one-way variance analysis (ANOVA) were employed. When examining the research findings, it was found that there is a significant negative medium-strength relationship between perceived stress total and self-compassion. At the same time, it was found that there is a significant negative low-strength relationship between perceived stress total and perceived coping, emotional flexibility total, the regulation of positive emotions, the regulation of negative emotions, and emotional communication. Finally, it was found that there is a significant positive low-strength relationship between self-compassion and emotional flexibility total, the regulation of positive emotions, the regulation of negative emotions, and emotional communication. As a result, it was determined that as the perceived stress level increases in individuals aged between 18-45, the levels of self-compassion, emotional flexibility total, the regulation of positive emotions, the regulation of negative emotions, and emotional communication decrease.