Zihinselleştirme, ebeveyn duygu düzenlemesi ve ebeveynliğin çocuk davranış sorunları üzerindeki etkisinin yol analizi ile incelenmesi
Investigation of the effects of mentalization, parental emotion regulation and parenting on child behavior problems through path analysis
- Tez No: 954766
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE GÖLCÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı, ebeveyn zihinselleştirmesinin ebeveynin çocuğunun duygularını düzenlemesi (çocuğunun ve kendisinin duygularını kabulü, çocuğunun duygularına yönelimi ve çocuğunun duygularından kaçınması) ve ebeveynlik (ebeveyn reddi) üzerinden çocuk davranış sorunları ile ilişkisini incelemektir. Yaşları 18 ve 68 (Ort= 40.44, SS= 5.77) arasında değişen, 7-13 yaş aralığında çocuğu olan toplamda 587 ebeveyn çalışmaya katılmıştır. Ebeveynlerin zihinselleştirmesi Zihinselleştirme Ölçeği, ebeveynin çocuğunun duygularını düzenlemesi Ana-Baba Duygu Düzenleme Ölçeği, ebeveynlik Ebeveyn Kabul-Red (Kısa Form) ölçeği ve çocuk davranış sorunları Güçler ve Güçlükler Anketi ile değerlendirilmiştir. Analizler için AMOS aracılığıyla Yol Analizi yapılmıştır. Ebeveynlerin algılanan sosyoekonomik düzeyi ve eğitim düzeyi kontrol edildikten sonra, yol analizinden elde edilen bulgulara göre ebeveyn zihinselleştirmesi arttıkça çocuğun duygularına yönelimi artmakta ve duygularından kaçınma azalmakta, böylece ebeveyn reddi azalarak çocuğun davranış sorunları azalmaktadır. Bu çalışma, ebeveyn zihinselleştirmesinin ebeveynin çocuğun duygularını düzenlemesi ve reddetme üzerinden çocuk davranış sorunları üzerinde etkisi olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, elde edilen bulgular çocuk davranış sorunlarına etki edebilecek faktörlerle ilgili alanyazına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between parent mentalization and child behavior problems through parent regulation of their child's emotions (including acceptance of their own and their child's emotions, approach to their child's emotions, and avoidance of their child's emotions) and parenting (parental rejection). A total of 587 parents, aged between 18 and 68 (M = 40.44, SD = 5.77), with children aged between 7 and 13 years, participated in the study. Parental mentalizing was assessed using the Mentalizing Scale; parent regulation of their child's emotions was measured with the Parent Emotion Regulation Scale; parenting behaviors were evaluated with the Parental Acceptance-Rejection Questionnaire (Short Form); and child behavior problems were assessed with the Strengths and Difficulties Questionnaire. Path analyses were conducted through AMOS. According to the path analysis findings, as parental mentalization increases, the orientation toward the child's emotions increases, and the avoidance of emotions decreases; thus, parental rejection decreases and the child's behavioral problems decrease after controlling for the parents' perceived socioeconomic status and education level. This study showed that the parents' mentalization affects child behavior problems through the parents' regulation of the child's emotions and parental rejection. In conclusion, these findings contribute to the literature on factors influencing child behavior problems.