System selection for retrofit of reinforced concrete structures and performance based design
Betonarme binaların güçlendirilmesinde sistem seçimi ve performans esaslı tasarım
- Tez No: 95477
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
VI ÖZET BETONARME BİNALARIN GÜÇLENDİRİLMESİNDE SİSTEM SEÇİMİ VE PERFORMANS ESASLI TASARIM Depremlerden sonra orta veya az hasarlı binaların güçlendirilmesi her zaman gündeme gelir. Bu tezde güçlendirilmesi gereken mevcut binaların güçlendirme stratejilerinin belirlenmesinde etkili olan faktörler anlatılmıştır, özelikle mevcut binaların kapasitelerinin değerlendirilmesinde etkili ve nispeten yeni bir yöntem olan performans esaslı tasarımın (deplasman esaslı tasarım) teorik altyapısı anlatılmıştır. Bir örnek betonarme bina üzerinde çalışılarak binanın elastik analizleri SAP90 programı ile yapılmış, mevcut kod kurallarına göre güçlendirilmiştir. Bu güçlendirme işleminin etkinliği ve güçlendirilmiş binanın performans esaslı tasarımda hangi performans seviyesine tekabül ettiği Drain-2DX programı ile araştırılmıştır. Ayrıca tuğla duvarların binanın davranışına ve performansına etkisi incelenmiştir. Bunun için binanın güçlendirilmemiş haline, tuğla duvarlar ilave edilmiş haline ve güçlendirilmiş haline ait iki boyutlu elastik ötesi modelleri hazırlanmıştır. Statik itme analizinden her bir modelin kapasite eğrisi elde edilmiştir. Bu eğriler Kapasite Spektrum Metodunda, İvme- Deplasman Tepki Spektrumlan (ÂDRS) formatmda deprem spektrumu ile karşılaştırılmış ve yapının her bir durumuna ait performans seviyesi belirlenmiştir. Ayrıca binanın her bir durumuna ait göçme nedenleri belirlenmiştir. Bu analizler mevcut binaya eklenen perdenin binanın yanal kapasitesini ve rijitliğini önemli ölçüde arttırarak binayı performans esaslı tasarımdaki 'Hemen Kullanım' performans seviyesine ulaştırdığını göstermiştir. Betonarme binaların güçlendirilmesinde performans esaslı tasarım mevcut koda nazaran daha sağlıklı sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SYSTEM SELECTION FOR RETROFIT OF REINFORCED CONCRETE STRUCTURES AND PERFORMANCE BASED DESIGN Strengthening of moderately damaged buildings after earthquakes is of major concern to the occupants, owners and engineers. In this thesis, factors and parameters affecting the strategies employed for the reinforced concrete buildings to be retrofit are explained. Performance based design (displacement based design) procedure, an effective and relatively new method used especially in the capacity evaluation of the buildings, is introduced in details. A sample reinforced concrete building is modeled. After elastic analysis is performed in SAP90, the strengthening of mis building according to current earthquake code is executed. The efficiency of this strengthening operation and the performance level -a major concept taking place in the performance based design- mat the newly strengthened building meets, are measured with the Drain-2DX program. The impact of masonry walls to the behavior and performance of the overall building is found out Therefore, two dimensional inelastic structural models are prepared in the computer for the three states of the building: unstrengthened frame, building with brick wall infilled frame and strengthened frame. From the pushover analysis, capacity curve of each model is obtained. After converting the capacity curves into acceleration-displacement response spectrum (ADRS) format, they are compared with the earthquake demand in Capacity Spectrum Method and the performance level of the building for each of the mentioned states is found All of the analysis performed in this study show mat the addition of the shear wall makes the building reach the Immediate Occupancy performance level with the significant increase in lateral capacity and stiffness. Compared with the current code, performance based design is a healthier and more reliable method, which makes it preferable in system selection for retrofit of reinforced concrete structures. JEK'jGttLi'LVikUKüi^