The Nonlinear analysis of braced steel frames
Çapraz elemanlı çelik yapıların lineer olmayan davranışının incelenmesi
- Tez No: 95478
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
THE NONLINEAR ANALYSIS OF BRACED STEEL FRAMES ABSTRACT This report deals with the nonlinear behavior of braced steel frames under static pushover and reversed cyclic loadings. For this purpose, one-story one bay and two-story one bay Eccentrically Braced Frame and Disposable Knee Braced Frame are chosen. The aim is to determine whether the knee elements of Disposable Knee Braced Frame play a similar role to the shear links of Eccentrically Braced Frame. Ductility and hysteresis energies of frames are put into comparison for monotonic pushover and reversed cyclic loadings respectively. The sections of frames are determined by the analysis of Inverted-V Braced Frame. Strength design and ductile design of the frame are compared. Material nonlinearity of cross sections is described as bilinear kinematic stress-strain behavior in Ansys 5.3 computer program. Large deformation capability of the frame is considered to take into account geometric nonlinearity. The effects of bracing and the beam-column connections on the story drift are examined. Furthermore, the effect of link length of Eccentrically Braced Frame on the lateral stiffness of the system is studied.
Özet (Çeviri)
M ÇAPRAZ ELEMANLI ÇELİK YAPILARIN LİNEER OLMAYAN DAVRANIŞININ İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmada, çapraz elemanlı çelik yapıların statik ve tekrarlı yükleme altındaki davranışları incelenmiştir. Bu amaçla, bir-katlı bir açıklıklı, iki-katlı bir açıklıklı ekzantrik olarak yerleştirilmiş çapraz elemanlı çelik yapı ve sonradan değiştirilebilen ayaklarla sisteme yerleştirilmiş çapraz elemanlı sistem ele alınmıştır. Amaç değiştirilebilen ayaklı sistemin, ekzantrik sistemin bağ elemanının davranışıyla aynı olup olmadığının belirlenmesidir. Sistemlerin statik ve tekrarlı yükleme altındaki sünekliği ve enerji yutma kapasiteleri karşılaştınlmıştır. Sistemlerin elemanlarının belirlenmesi amacıyla V çapraz elemanlı çerçeve kullanılmışlar. Çerçevenin dayanım gücü modeli ve süneklik modelleri karşüaştırılmıştır. Malzemenin lineer olmayan davranışı Ansys 5.3 bilgisayar programına çelik elemanın gerilme-uzama grafiği ile tanımlanmıştır. Geometrik düzensizliği tanımlamak amacıyla sistemin geniş yer değiştirme özelliği göz önüne alınmıştır. Çapraz elemanların ve kiriş-kolon birleşim noktalarının rijitliğinm, sistemin yer değiştirmesine nasıl etkili olduğu irdelenmiştir. Ayrıca, ekzantrik bağlanmış çapraz elemanın bağ uzunluğunun sistemin yatay rijitliğini nasıl etkilediği araştırılmıştır.