Türkiye'de enflasyon ile mücadelede uygulanan politikaların özel sektör yatırımlarına etkisi
The effect of policies implemented in fighting inflation in Türkiye on private sector investments
- Tez No: 954799
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF EKREM AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Türkiye'de özel sektör yatırımları 1980 yıllarından günümüze kadar sürekli bir gelişim göstererek belirli kriz dönemleri hariç sürekli yükselmesine devam etmiştir. Türkiye ekonomisinde liberalleşme ve serbestleme süreciyle birlikte özel sektör yatırımlarının ülke ekonomisine katkısı ve önemi artış göstermiştir. Çalışmanın amacı Türkiye'de enflasyonla mücadelede uygulanan politikaların özel sektör yatırımlarına etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle özel sektör yatırımları ele alınmıştır. Sonrasındaki bölümlerde ise enflasyonla mücadele politikalarına ve ekonometrik analizine yer verilmiştir. Türkiye ekonomisinde 2000-2023 yılları veriler baz alınarak özel sektör yatırımları ile enflasyon politikaları ve faiz uygulamaları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Yapılan çalışmada; özel sektör yatırımları (OSY), bağımsız değişken olarak ise faiz oranı (FO), para arzı (PA) ve enflasyon oranı (TUFE) kullanılarak serilerin durağanlıklarını Augmented Dickey-Fuller (ADF), Phillips-Perron (PP), GLS (Generalized Least Square) gibi birim kök testleriyle kısa ve uzun dönem katsayı tahminleri içinde ARDL (Autoregressive Distributed Lag) sınır testi yaklaşımı yardımıyla incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre, özel sektör yatırımları ile enflasyon, faiz ve para arzı arasında ilişkinin mevcut olduğu enflasyon oranı ve faiz oranı artışlarının özel sektör yatırımlarını olumsuz etkilediğini para arzının ise olumlu etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Private sector investments in Türkiye have shown a continuous development from the 1980s to the present day, and have continued to increase continuously except for certain crisis periods. With the liberalization and liberalization process in the Turkish economy, the contribution and importance of private sector investments to the national economy has increased. The aim of the study is to examine the effects of the policies implemented in the fight against inflation in Türkiye on private sector investments. For this purpose, private sector investments are primarily discussed. In the following sections, inflation-fighting policies and econometric analysis are included. The relationship between private sector investments and inflation policies and interest rate practices in the Turkish economy was investigated based on data for the years 2000-2023. In the study, private sector investments (OSY) were used as independent variables, and interest rate (FO), money supply (PA) and inflation rate (TUFE) were used to examine the stationarity of the series with unit root tests such as Augmented Dickey-Fuller (ADF), Phillips-Perron (PP), GLS (Generalized Least Square) and ARDL (Autoregressive Distributed Lag) bounds test approach in short and long term coefficient estimates. According to the findings obtained as a result of the study, it was concluded that there is a relationship between private sector investments and inflation, interest and money supply, and that inflation rate and interest rate increases negatively affect private sector investments, while money supply positively affects them.