Krediye bağlı hayat sigortası
Credit life insurance
  1. Tez No: 954800
  2. Yazar: KAAN KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAĞLAR EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Son yıllarda artan ihtiyaçlar nedeniyle bireylerin sıklıkla finans kuruluşlarından kredi alabilmek için başvuruda bulunduğu görülmektedir. Finans kuruluşlarının da kredi kullanan kişinin ölümü sebebiyle edimini yerine getirememe riskine karşılık tüketicilere krediye bağlı hayat sigortası sözleşmesi akdetme zorunluluğu getirdiği de bilinen bir gerçektir. Bu durum, krediye bağlı hayat sigortası sözleşmesini daha da yaygınlaştırmış ve önemli hâle getirmiştir. Bu sayede, bankalar önemli bir riskten kurtulmaktadır. Zira kredi kullanan kimse, krediye bağlı hayat sigortası ile sigorta ettirilerek rizikonun gerçekleşmesi halinde ödenmeyen kredi borcu, sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Dolayısıyla, sigortalı kimsenin kredi kapsamındaki borcu mirasçılar ya da kefiller üzerinde doğmayıp bizzat sigorta ettiren kuruluş üzerinde doğmaktadır. Krediye bağlı hayat sigortası, yalnızca bankaların sunduğu bir hizmet değildir. Günümüzde bu sözleşme sigorta sektöründe standart bir uygulama halini almış ve sıklıkla tercih edilen sigorta türlerinden biri olmuştur. Krediye bağlı hayat sigortasının günümüzdeki önemi düşünüldüğünde; unsurları, kurulması, tarafları ve tarafların yükümlülükleri, krediye sona ermesi ve zamanaşımı meselelerinin incelenmesi gerekmektedir. Tarafımızca konu hakkında yeterli sayıda monografinin bulunmadığı görüldüğünden tez konusu olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, due to increasing needs, individuals frequently apply to financial institutions to obtain credit. It is also a known fact that financial institutions require consumers to conclude a credit-linked life insurance contract in response to the risk of not being able to fulfill their obligations due to the death of the person using the credit. This situation has made credit-linked life insurance contracts even more widespread and important. In this way, banks are saved from a significant risk. Because the person using the credit is insured with credit-linked life insurance and if the risk occurs, the unpaid credit debt is paid by the insurance company. Therefore, the debt of the insured person within the scope of the credit does not arise on the heirs or guarantors, but on the insured institution itself. Credit-linked life insurance is not a service provided only by banks. Today, this contract has become a standard practice in the insurance sector and has become one of the frequently preferred types of insurance. Considering the importance of credit-linked life insurance today; its elements, establishment, parties and the obligations of the parties, termination of the credit and statute of limitations issues should be examined. It was chosen as a thesis topic because we found that there were not enough monographs on the subject.