Development of semi-empirical correlations to estimate viscosity, thermal conductivity and heat cadacity of coal liquids
Kömür sıvılarının viskozite, ısıl iletkenlik katsayısı ve ısı kapasitesi için yarı kuramsal bağıntıların geliştirilmesi
  1. Tez No: 95480
  2. Yazar: İ. MÜRŞAT ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR ARIKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET KÖMÜR SIVILARININ VİSKOZİTE, ISIL İLETKENLİK KATSAYISI ve ISI KAPASİTESİ İÇİN YARI KURAMSAL BAĞINTILARIN GELİŞTİRİLMESİ Bu çalışmada, karşılaştırmalı haller prensibi ile ilgili en son çalışmalar değerlendirilmiş ve bu prensip kömür sıvılarının viskosite, ısıl iletkenlik katsayısı ve ısı kapasitesi için bağıntılar bulmakta kullanılmıştır. Aynı teoriyi üç termofiziksel özellikte de kullanmak için, bu bağıntıların geliştirilmesi tek bir yaklaşıma dayandırılmak istenmiştir. Kömür sıvıları, ya parafinik, olefınik, naftanik ve aromatik bileşiklerin bir karışımı olarak ya da tek bir madde olarak modellenebilir. Bununla birlikte, kömür sıvıları hidrokarbonların karışımı olarak da düşünülse, tek bir madde olarak da düşünülse, kritik sıcaklık ve kritik basınca ek olarak uygun karşılaştırmalı hal parametrelerinin seçimi o kadar kolay değildir, üstelik ağır maddeler için kritik nokta tanımlanmamış da olabilir. Bu yüzden, uygun parametrelerin seçimi için özel bir itina gösterilmiştir. Bağıntıların yapısı oluşturulduktan ve bağıntı parametrelerinin seçimi tamamlandıktan sonra, lineer veya nonlineer regresyon teknikleri kullanılarak korelasyon katsayıları için en uygun nümerik değerler belirlenmiştir. Bu nedenden, kapsamlı bir literatür araştırması yapılarak mevcut kömür sıvılarının termofiziksel özellikleri toplanmıştır. Son olarak da, geliştirilen her bağıntı, deneysel verilerle ve mevcut diğer bağıntılarla karşılaştınlmıştır. Önerilen bağıntılar 0.3 ile 0.9 arasındaki indirgenmiş sıcaklıklar için 31 tane kömür sıvısı için test edilmiştir. Mutlak ortalama hata, viskosite için toplam 85 veri noktasında yüzde 9.87 olarak, ısı iletkenlik katsayısı için toplam 54 veri noktasında yüzde 4.22 olarak ve ısı kapasitesi için toplam 131 veri noktasında yüzde 3.53 ve yüzde 3.64 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DEVELOPMENT of SEMI-EMPIRICAL CORRELATIONS to ESTIMATE VISCOSITY, THERMAL CONDUCTIVITY and HEAT CAPACITY OF COAL LIQUIDS In this study, recent works based on the principle of corresponding states has been adopted to develop correlations for viscosity, thermal conductivity and heat capacity of coal liquids. It is desirable to base the development of physical property correlations on a unified approach, i.e, to adopt the same theoretical background for each property. Coal liquids can be modeled either as a mixture of paraffinic, olefinic, naphtenic and aromatic compounds or as a single pseudocomponent. However, whether the coal liquid is modeled as a mixture of hydrocarbons or as a single pseudocomponent, selection of suitable corresponding states parameters in addition to critical temperature and pressure is not always easy, furthermore for very heavy molecular compounds critical point may not be defined. Hence special care has been devoted to select the most suitable corresponding states parameters. Once the structure of the correlations in terms of their functional forms has been established and the selection of correlating parameters has been completed, linear or non linear regression techniques have been employed to determine the best numerical values of the coefficients in these correlations. Hence, considerable effort has been also devoted to compilation of available thermophysical property data in literature. Finally, the prediction of each correlation has been compared with experimental data and the predictions of other correlations proposed by previous researchers. The proposed correlations have been tested for reduced temperatures ranging from 0.3 to 0.9, with the experimental values of 31 coal liquids. The absolute average deviations from experimental data have been calculated as 9.87 per cent for viscosity for 85 data points, as 4.22 per cent for thermal conductivity for 54 data points and as 3.53 per cent and 3.64 per cent for heat capacity for 131 data points and have compared favorably with previous correlations.