Property modifications of amin-linked diacrylates and water-soluble polymers
Amin bağlı diakrilatların ve suda çözünen polimerlerin özellik modifikasyonları
- Tez No: 95479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
VI ÖZET AMİN-BAĞLI DİAKRİLATLARIN VE SUDA ÇÖZÜNEN POLİMERLERİN ÖZELLİK MODİFİKASYONLARI Bu çalışmanın ilk bölümünde, etil oc-klorometil akrilat (ECMA) ve tert-butil bromometil akrilatın (TBBr) nonilamin ve sterilamin ile reaksiyonundan yeni amin bağlantılı diakrilat monomerleri sentezlenmiştir. Sentezlenen amin bağlantılı diakrilat monomerlerinin tümü, EHMA'nın nonilamin ve sterilamin türevleri ile TBHMA'nın sterilamin türevi, yüksek dönüşümlü siklopolimer elde etmek için 2,2'-azobis (isobutyronitril) (AIBN) ile 85 °C'de polimerleştirilmiştir. TBHMA'nın sterilamin türevi ve polimerinin ester gurupları asit fonksiyonu içeren monomer ve polimer vermesi amacıyla trifloroasetik asit varlığında oda sıcaklığında tamamen hidroliz edilmiştir. Bu çalışmanın diğer bir uzantısı, sentezlenen amin bağlantılı diakrilat monomerlerinin kuaterner amonyum türevlerinin metil iyodür ile 60 °CMe asetonitrilde sentezidir. Ayrıca TBMHA'nin sterilamin türevinin polimeri metil iyodür ile kuaternerlenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmı, suda eriyen bir polimerin, polydimetildialilamonyum klorürün (PDADMAC), başlatıcı olarak potasyum persülfit varlığında 50 °Cde nitrojen altında bir mol yüzdeli TBHMA-sterilaminin asit türevi ile kopolimerleştirilerek hidrofobik modifikasyonunu içermektedir. Ek olarak maleik asit, TBMHA'nin sterilamin türevi ile kopolimerleştirilerek hidrofobik olarak modifike edilmeye çalışılmıştır. Sentezlenen türevler ve polimerleri Nükleer Manyetik Rezonans (NMR), İR spektroskopi, Büyüklükçe Ayırma Kromatografisi (SEC), Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC), Termogravimetrik Analiz (TGA) ve Ubbelohde Viskometresi bazında karakterize edilmiştir. tt. WKSEKOGRETIM KUKülü MKÛMAICIASYON MERKE2İ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PROPERTY MODIFICATIONS OF AMINE-LINKED DIACRYLATES AND WATER-SOLUBLE POLYMERS In the first part of this work, new amine-linked diacrylate monomers were synthesized from the reaction of ethyl a-chloromethyl acrylate (ECMA) and tert-butyl cc- bromomethyl acrylate (TBBr) with nonylamine and stearylamine. The synthesized amine-linked diacrylate monomers, nonylamine and stearylamine derivatives of EHMA, and stearylamine derivative of TBHMA were all polymerized with 2,2'-azobis (isobutyronitrile) (AIBN) in bulk at 85 °C to obtain cyclopolymers with high conversion. The ester groups of the stearylamine derivative of TBHMA and its polymer were hydrolized completely in the presence of trifluoroacetic acid at room temperature to give a monomer and a polymer with acid functionality. One extension of this work involved synthesis of quaternary ammonium derivatives of the synthesized amine-linked diacrylate monomers in the presence of methyl iodide at 60 °C in acetonitrile. Also polymer of the TBHMA-stearylamine derivative was quaternized with methyl iodide. Second part of this work involved hydrophobic modification of a water soluble polymer, polydimethyldiallyammonium chloride (PDADMAC), by copolymerization with one mol per cent acid derivative of TBHMA-stearylamine monomer in the presence of potassium persulfate as an initiator, at 50 °C under nitrogen purge. Additionally, maleic acid was tried to be modified hydrophobically by copolymerization with stearylamine derivative of TBHMA. The synthesized derivatives and their cyclopolymers were characterized on the basis of Nuclear Magnetic Resonance (NMR), Infra Red (IR), Size Exclusion Chromatography (SEC), Differential Scanning Calorimetry (DSC), Thermogravimetric Analysis (TGA) and Ubbelohde Viscometer.