Dini epistemolojiye Wittgenstein etkisi: Wittgenstein'da din ve Wittgensteincı fideizm
Wittgenstein's influence on religious epistemology: Religion in Wittgenstein and Wittgensteinian fideism
  1. Tez No: 954804
  2. Yazar: SEHER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SIDIKA OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın konusu, Ludwig Wittgenstein'ın epistemoloji ve dine dair görüşlerinden yola çıkarak ona atfedilen fideizm kavramını incelemektir. Wittgenstein ikinci dönemi içerisinde inançları kendi dil oyunu sistemlerine sahip hayat formları olarak değerlendirmiş, özünde tüm inançların belli temellerden yoksun olmak suretiyle ortaya çıktığını iddia etmiştir. Onun bu iddiası dinî inançların sorgulanabilir yahut temellendirilebilir bir doğaya sahip oldukları noktasında yeni tartışmaların oluşmasına zemin olmuştur. Bu tartışmaların bir yansıması olan Wittgensteincı fideizm, Wittgenstein'ın dine dair iddialarını ve ardıllarının onun felsefesini yorumlama biçimlerini esas alan bir tür fideizm yaklaşımı olarak ele alınmaktadır. Tez içerisinde Wittgenstein'ın felsefesinin fideizm ile benzerlik ve farklılıkları, onun dine dair görüşleri değerlendirilmek suretiyle incelenmektedir. Konu kapsamında Wittgensteincı fideizmi ortaya atan ilk düşünür olarak Kai Nielsen'in ve Nielsen tarafından Wittgenstein'ı bir fideist olarak yorumlamakla suçlanan düşünürlerin dinî epistemolojiye dair düşüncelerine yer verilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda tez içerisinde Wittgenstein'ın fideizm ile ilişkisinin belli benzerliklere sahip olmaktan öteye geçemediği, onu bir fideist olarak adlandırmanın mümkün olmayacağı iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to investigate the concept of fideism attributed to Wittgenstein based on his views regarding epistemology and religion. In his later philosophy, he regarded beliefs as forms of life that constitute their own language game systems and claimed that all beliefs essentially arise without a specific foundational basis. This assertion of him has given rise to new debates about whether religious beliefs, in their nature, can be questioned or justified. As a reflection of these debates, Wittgensteinian fideism is seen as a particular kind of fideistic approach based on Wittgenstein's views on religion and his successors' interpretations of his philosophy. Within this thesis, the similarities and differences between Wittgenstein's philosophy and fideism are examined by evaluating his views on religion. Within the scope of the subject, the assertions of Kai Nielsen, who was the first thinker to put forward the notion of 'Wittgensteinian fideism', and of the thinkers who were accused of interpreting Wittgenstein as a fideist by Nielsen on religious epistemology are featured. Drawing on the studies conducted, it is claimed in the thesis that Wittgenstein's relation with fideism does not go beyond having certain similarities and that it is not possible to call him a fideist.