Çağdaş din felsefesinde epistemolojik yaklaşımlar ve tanrı inancının rasyonelligi
The epistemological attitudes in the modern philosophy of religion and rationality of belief nn god
  1. Tez No: 208247
  2. Yazar: NEBİ MEHDİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ DURUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çagdas Din Felsefesinde Epistemolojik Yaklasımlar ve Tanrı nancının Rasyonelligi? adlı bu çalısmamızda, dinî konuların belirli bir felsefî tutumun etkisinde olmaktan ziyade çogulcu ve elestirel bir zeminde ele alınısı olarak nitelendirdigimiz çagdas din felsefesindeki epistemolojik yaklasımların mahiyeti ve sınırlarının yanı sıra bu yaklasımların bir anlamda meta-epistemik bir çözümlemesini sunmak suretiyle Tanrı inancının rasyonelligi sorusunun ne anlama geldigi ve ne sekilde yanıtlanabilecegi gibi problemleri ele aldık. Dinî epistemolojiye giris niteligi tasıyan birinci bölümde, her birini ayrı bir kısım seklinde inceledigimiz ateistik meydan okuma ve buna karsılık gelistirilen teistik cevaplardan hareketle bir dinî epistemoloji modeli olusturmayı denedik. kinci bölümde, önce rasyonellik kavramı ve içerigini, ardından da ateistik meydan okumaya karsı gelistirilen teistik cevapların söz konusu kavramla iliskisini tartıstık. Büyük ölçüde betimsel bir görünüm arz eden çalısmamızın her iki ana bölümünün sonunda kendi kanaatlerimizi belirginlestirmek için ?Degerlendirme? adlı kısımlar ekledik. Sonuç bölümünde ise, dinî epistemoloji modelimizde yer alan epistemolojik yaklasımlar ve bu yaklasımların rasyonellik nosyonuyla iliskisine dair çözümlemelerimizden hareketle Tanrı inancının rasyonel oldugu ve fakat bu rasyonelligin ancak teistik delilcilik çerçevesinde ortaya konulabilen kisi-merkezli argümanlarla mümkün oldugu seklinde bir yargıya ulastık.
Özet (Çeviri)
In ?Epistemological Approaches in Contemporary Philosophy of Religion and the Rationality of Belief in God,? I refrained from approaching religious topics from the viewpoint of a definite philosophical perspective and first explored the essence of the epistemological approaches in contemporary philosophy of religion, which may be described as pluralistic and critical. I discussed the meaning of the question whether belief in God is rational and how it can be answered by constructing a meta-epistemic analysis of the epistemological approaches in contemporary philosophy of religion. In the first chapter, which is a kind of introduction to the religious epistemology, I attempted to construct a model of religious epistemology via examining the atheistic challenge and the theistic responds to it. In the second chapter, I examined first the concept of rationality and then the relation of the theistic responses countering the atheisitc challenge to the concept of rationality. At the end of the two chapters of this work, which appears descriptive as a whole, I added a section, ?Remarks,? to clarify my position. In the conclusion, based on the epistemological approaches included in my model of religious epistemology and my analyses regarding their relation to rationality, I argued that belief in God is rational but its rationality can be explained through person-related arguments that can be established with a theistic evidentialist perspective.