Etiket bilinci ve satın alma niyeti: Yeşil aklama algısının aracı ve yeşil güvenin düzenleyici rolü–Sağlıklı atıştırmalıklar üzerine bir inceleme
Label awareness and purchase intention: The mediating role ofgreenwashing perception and the moderating role of green trust–A study on healthy snacks
  1. Tez No: 954803
  2. Yazar: AYNUR BEYLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE BİLSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, sağlıklı atıştırmalık ürünlerde tüketicilerin etiket bilinci, yeşil aklama algısı, yeşil güven ve satın alma niyeti arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, demografik değişkenlerin bu değişkenler üzerindeki etkileri de analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak 244 kadın katılımcıdan çevrimiçi anket aracılığıyla veri toplanmıştır. Veri toplama sürecinde Etiket Bilinci Ölçeği (EBÖ), Yeşil Aklama Ölçeği (YAÖ), Yeşil Güven Ölçeği (YGÖ) ve Satın Alma Niyeti Ölçeği (SAN) kullanılmıştır. Elde edilen veriler, yapısal eşitlik modellemesi (SEM) yöntemiyle analiz edilmiştir. Nitel boyutta ise, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yoluyla tüketicilerin etiket okuma alışkanlıkları, yeşil güven algısı ve satın alma kararları detaylı olarak incelenmiştir. Araştırma bulguları, etiket bilincinin satın alma niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğunu göstermiştir. Tüketiciler, ürün etiketlerinde çevre dostu ve sağlıkla ilgili bilgilere dikkat ederek satın alma kararlarını şekillendirmektedir. Buna karşılık, yeşil aklama algısı tüketici güvenini zedelemekte ve satın alma niyetini olumsuz yönde etkilemektedir. Öte yandan, yeşil güven tüketicilerin markalara duyduğu güveni artırarak satın alma niyetini olumlu yönde etkilemektedir. Demografik değişkenler açısından bakıldığında, kadın tüketicilerin çevre dostu ürünlere karşı daha duyarlı olduğu ve etiket bilgilerine daha fazla dikkat ettiği belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, pazarlama stratejilerinde etik değerlere ve şeffaf iletişime önem verilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Ayrıca, tüketici bilincini artıracak bilgilendirici ve güvenilir etiketlerin, satın alma kararlarını olumlu yönde etkileyebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, sürdürülebilir tüketim alışkanlıklarının geliştirilmesine yönelik önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between label awareness, greenwashing perception, green trust, and purchase intention among consumers of healthy snack products. Additionally, the impact of demographic variables on these relationships has been analyzed. In the quantitative phase of the research, data were collected from 244 female participants through an online survey using the purposive sampling method. The data collection process employed four scales: Label Awareness Scale (LAS), Greenwashing Perception Scale (GPS), Green Trust Scale (GTS), and Purchase Intention Scale (PIS). The collected data were analyzed using Structural Equation Modeling (SEM). In the qualitative phase, semi-structured in-depth interviews were conducted to explore consumers' label reading habits, perceptions of green trust, and purchase decision-making processes. The findings reveal that label awareness has a significant and positive effect on purchase intention. Consumers tend to shape their purchasing decisions by paying attention to environmentally friendly and health-related information presented on product labels. Conversely, the perception of greenwashing negatively affects consumer trust and reduces purchase intention. On the other hand, green trust enhances consumers' confidence in brands, thereby positively influencing their purchase decisions. Regarding demographic variables, it was found that female consumers are more sensitive to environmentally friendly products and pay greater attention to label information. The results of this study emphasize the importance of incorporating ethical values and transparent communication in marketing strategies. It also highlights that informative and reliable product labeling can positively influence consumer purchasing decisions. This research contributes valuable insights into the development of sustainable consumption practices.