Batarya kontrol sistemleri ve simülasyonu
Battery control systems and simulation
  1. Tez No: 954815
  2. Yazar: AYDIN ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ ZENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında, batarya kontrol yöntemlerini simülasyon yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Simülasyon çalışmalarında Matlab R2023a versiyonu kullanılmıştır. Matlab kodları yazılarak, Coulomb sayım yöntemi, voltaj kontrol yöntemi, kalman filtresi yöntemi, empedans spektroskopisi yöntemi, termal kontrol yöntemi, model tahmin yöntemi ve akıllı şarj yöntemi simülasyonu yapılmıştır. Coulomb sayım yönteminde parametre olarak batarya şarj durumu ve zaman (sn.) kullanıldı. Voltaj kontrol yönteminde ve Kalman filtresi yönteminde parametre olarak batarya şarj durumu-zaman (sn.), gerilim (V.)-zaman (sn.) ve akım (A.)-zaman (sn.) kullanıldı. Empedans spektroskopisi yönteminde sanal empedans (ohm)-gerçek empedans (ohm) parametresi kullanıldı. Termal kontrol yönteminde sıcaklık (oC)-zaman (sn.), soğutma gücü (W.)-zaman (sn.) ve ısı (W.)-zaman (sn.) parametresi kullanıldı. Model tahmin yönteminde parametre olarak batarya şarj durumu-zaman (sn.) kullanıldı. Akıllı şarj yönteminde batarya şarj durumu-zaman (sn.) ve Şarj akımı (A.)-zaman (sn.) parametresi kullanıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda, Coulomb sayımı yönteminin, şarj sırasında batarya doluluk durumunu doğru bir şekilde izlediği görüldü. Voltaj kontrol yönteminde bataryanın şarj ve deşarj davranışı, bataryanın kararlı bir şekilde çalıştığı ve doğru bir şekilde simüle edildiği görüldü. Kalman filtresi yönteminde gürültüleri etkili bir şekilde filtrelediği ve modelin sistem dinamiklerini doğru bir şekilde izlediği belirlendi. Empedans spektroskopisi yönteminde frekans ekseninde detaylı analiz yapılması mümkün kılındı. Termal kontrol yönteminde batarya ısısı belirli bir süre sonunda kontrollü soğutma gücü ile düşürüldüğü görüldü. Model tahmin yönteminde şarj durumunun düzenli olarak azalması, bataryanın kararlı bir şekilde çalıştığı ve ani bir yük değişimi veya sistem hatası olmadığı anlaşıldı. Akıllı şarj yönteminde batarya şarj durumu maksimuma yükselirken şarj akımı minimuma düşerek bataryayı hızlı ve güvenli bir şekilde şarj etmeyi başardığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, battery control methods were analyzed using simulation techniques. Matlab R2023a version was used in the simulation studies. Matlab codes were written to simulate the Coulomb counting method, voltage control method, Kalman filter method, impedance spectroscopy method, thermal control method, model predictive method, and smart charging method. In the Coulomb counting method, the battery state of charge and time (s) were used as parameters. In the voltage control method and Kalman filter method, the parameters used included battery state of charge-time (s), voltage (V)-time (s), and current (A)-time (s). In the impedance spectroscopy method, the virtual impedance (ohm)-real impedance (ohm) parameter was used. In the thermal control method, temperature (°C)-time (s), cooling power (W)-time (s), and heat (W)-time (s) parameters were used. In the model predictive method, the battery state of charge-time (s) parameter was used. In the smart charging method, battery state of charge-time (s) and charging current (A)-time (s) parameters were used. The Coulomb counting method successfully monitored the battery's state of charge during charging. In the voltage control method, the charging and discharging behaviors of the battery were accurately simulated, demonstrating stable operation of the battery. The Kalman filter method effectively filtered noise and accurately tracked the system dynamics. The impedance spectroscopy method enabled detailed analysis on the frequency axis. In the thermal control method, it was observed that the battery temperature was reduced over a specific period through controlled cooling power. In the model predictive method, the regular decrease in the state of charge indicated that the battery operated stably without sudden load changes or system errors. In the smart charging method, the battery state of charge was increased to its maximum while the charging current was reduced to a minimum, successfully achieving fast and secure battery charging.