Kinetik cephe tasarım yaklaşım ve stratejilerinin sürdürülebilir tasarım kriterleri bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of kinetic facade design approaches and strategies in the context of sustainable design criteria
- Tez No: 954816
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN YAMAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Enerji etkin ve günışığına bağlı kullanıcı konfor seviyelerini gerçek zamanlı olarak optimum düzeye getirebilen kinetik cepheler uyarlanabilme özellikleri sayesinde sürdürülebilirliğe dayalı performans gereksinimlerinin karşılanmasını sağlayarak binanın yaşam döngüsü boyunca enerji ve ekonomik verimliliğine katkıda bulunmaktadır. Bu cepheler sıfır enerji ve sıfır karbonlu bina tasarımlarına ulaşmada anahtar rol oynayabilecek gelişime açık potansiyeller olarak bu tez çalışmasının araştırma konusunun odağı olmaktadır. Bu çalışmada, kinetik cephe sistemlerinin barındırdığı tasarım yaklaşımı ve stratejileri açısından sürdürülebilir kriterlere bağlı olarak değerlendirmesini yapmak ve değerlendirme sonucu elde edilen bulgulardan hareketle genel sonuçlar çıkartıp öneriler geliştirmek amaçlanmıştır. Bu bağlamda tezin ilk bölümünde kapsamlı literatür taramasına dayalı nitel araştırmaya başvurulmuş olup elde edilen veriler farklı başlıklarda irdelenerek tezin amacına yönelik zemin hazırlanmıştır. Başlıklarda kinetik cephe sistemlerinin teknolojileri, hareket mekanizması, tasarım yaklaşımları ve tasarım stratejileri gibi konular kinetik mimari, sürdürülebilir mimarlık, uyarlanabilir cephe ve sürdürülebilir cephe konularıyla bağlantılı bir şekilde ele alınarak derlenmiştir. Daha sonra tezin ana problemi olan:“kinetik cephe sistemlerinin barındırdığı tasarım stratejileri ve yaklaşımları bina sürdürülebilirliğine ne şekilde katkıda bulunabilir ve bu sistemlerde geliştirilmesi gereken konular nelerdir ?”sorusuna cevap aranarak değerlendirme modeli önerilmiş ve öneri model çerçevesinde örnek kinetik cephe uygulamaları analiz edilerek karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucu elde edilen bulgulardan hareketle tezin problemine yönelik çıkarım ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Kinetic facades can optimize user comfort levels in real time and deliver daylighting and energy efficient performance. In this way contribute to the energy and economic efficiency of the building throughout its life cycle by meeting sustainabilitybased performance requirements thanks to their adaptability features. This facade system is the focus of the research topic of this thesis as a developing potential that can play a key role in achieving zero energy and zero carbon building designs. This thesis aims to evaluate the design approach and strategies of kinetic facade systems based on sustainable criteria, reach general conclusions and develop suggestions based on the findings obtained as a result of the evaluation. In this context in the first part of the thesis, a qualitative research based on comprehensive literature review was used and the data obtained were examined under different titles to prepare the ground for the purpose of the thesis. The titles include topics such as technologies, movement mechanisms, design approaches and design strategies of kinetic façade systems, and are compiled in connection with kinetic architecture, sustainable architecture, adaptable façade and sustainable façade issues. Then, the main problem of the thesis:“How can the design strategies and approaches included in kinetic facade systems contribute to building sustainability and what are the issues that need to be developed in these systems ?”was sought and an evaluation model was proposed and sample kinetic facade applications were analyzed and evaluated comparatively within the framework of the proposed model. Inferences and suggestions were made regarding the problem of the thesis based on the findings obtained as a result of the evaluation.