Yaygın kullanılan dijital medya platformlarının kvkk açısından incelenmesi
Analysis of widely used digital media platforms in terms of kvkk
- Tez No: 954819
- Danışmanlar: PROF. DR. HUMAR KAHRAMANLI ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde dijital medya platformları, bireylerin günlük yaşamlarında önemli bir yer edinmiş ve kullanıcıların çeşitli kişisel verilerini işleyen yapılar haline gelmiştir. Bu çalışmada, yaygın olarak kullanılan dijital medya platformlarının (WhatsApp, Instagram, Facebook, YouTube, Telegram, Bip, TikTok ve X) gizlilik sözleşmeleri, Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) açısından incelenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde KVKK'nın temel kavramları, amacı, kapsamı ve genel ilkeleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, ilgili dijital medya platformlarının kullanıcı sözleşmeleri ve gizlilik politikaları detaylı olarak analiz edilerek, kişisel verilerin nasıl toplandığı, işlendiği ve saklandığı ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde ise, bu platformların KVKK ile uyumluluğu değerlendirilerek olası hukuki ve etik sorunlar tartışılmıştır. Çalışmanın sonucunda, dijital medya platformlarının büyük çoğunluğunun kullanıcı verilerini toplama ve işleme süreçlerinde çeşitli eksiklikler barındırdığı, KVKK ile tam uyum sağlamakta zorlandığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda, kullanıcıların kişisel verilerini koruyabilmeleri adına bilinçlendirilmesi ve daha şeffaf veri işleme politikalarının benimsenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, digital media platforms have gained an important place in the daily lives of individuals and have become structures that process various personal data of users. In this study, the privacy agreements of widely used digital media platforms (WhatsApp, Instagram, Facebook, YouTube, Telegram, Bip, TikTok and X) were examined in terms of the Personal Data Protection Law (KVKK). In the first part of the research, the basic concepts, purpose, scope and general principles of KVKK were discussed. In the second part, the user agreements and privacy policies of the relevant digital media platforms were analyzed in detail, and how personal data is collected, processed and stored was revealed. In the third part, the compliance of these platforms with KVKK was evaluated and possible legal and ethical problems were discussed. As a result of the study, it was determined that the vast majority of digital media platforms have various deficiencies in the processes of collecting and processing user data and have difficulty in full compliance with KVKK. In this context, it was concluded that users should be made aware of their personal data and more transparent data processing policies should be adopted.