The relationship between the right to internal self-determination and peacebuilding processes: A reinterpretation of the concept of local ownership from a legal perspective
İç kendi kaderini tayin hakkı ve barış inşa süreçleri arasındaki ilişki: Hukuki bir bakış açısıyla yerel sahiplik kavramının yeniden yorumlanması
  1. Tez No: 954824
  2. Yazar: EBRU DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGEL WHİTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Nottingham
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Soğuk Savaş'ın ardından, barış operasyonlarının yetkilerinde önemli bir artış yaşanmasıyla birlikte, barış operasyonlarının biçimi değişmiş ve BM'nin müdahaleci tavrı artmıştır. Ancak, yetkilerin artmasına rağmen barış operasyonları, kalıcı barış yaratmada geride kalmaktadır. Bu derin ikileme yanıt olarak, Birleşmiş Milletler (BM), sürdürülebilirlik sağlamak için, yerel aktörlerin barış süreçlerinde kilit kararlar almasını sağlamak olarak tanımlanabilecek bir kavramı, yani yerel sahiplenmeyi teşvik etmeye başlamıştır. Bu kavram, barış inşası literatüründe büyük ilgi görmüştür. Yerel aktörlerin barış süreçlerine katılımı, çeşitli akademisyenler tarafından farklı ölçütlerde desteklenmiştir. Ancak, kavramın kaynağıyla ilgili olarak çok az araştırma yapılmış yahut hiç yapılmamıştır. Bu tez, kavramın kaynağının, söz konusu nüfus için iç kendi kaderini tayin hakkı olabileceğini savunmaktadır. İç kendi kaderini tayin hakkinin, yerel sahiplenme konusundaki belirsizliği büyük ölçüde ortadan kaldırmak için yasal bir zemin sunduğu savunulacaktır. Tezin bütünü, dış kendi kaderini tayin ile barış süreçleri arasındaki ilişkinin her zaman abartılması nedeniyle bulanıklaştırılmış olan barış inşası ile iç kendi kaderini tayin hakki arasındaki ilişkiyi açıklığa kavuşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the wake of the Cold War, as a result of a substantial increase in the mandates of peace operations, the form of peace operations has changed and the intrusiveness of the UN has increased. However, despite the increasing mandates, peace operations are falling behind creating long-lasting peace. In response to this profound dilemma, to create sustainability the United Nations (the UN) started to promote a concept which can be roughly defined as enabling local actors to make key decisions in peace processes: local ownership. The concept has attracted great interest in the peacebuilding literature. The involvement of local actors in peace processes has been supported to different extents by various scholars. However, with relation to the source of the concept, there has been little or no research carried out. This thesis argues that the source of the concept may be the right to internal self-determination for the population at stake. It will be defended that internal self-determination offers a legal ground for terminating the ambiguity of local ownership to a large extent. As a whole, the thesis aims to clarify the relationship between peacebuilding and internal self-determination, which has always been clouded by an overestimation of the relationship between external self-determination and peace processes.