Kasım Tevfik'in romanlarında erkeklik olgusu
Male figure in the novels of Qasem Tawfiq
- Tez No: 677352
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİRİN ÇIKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
"Kasım Tevfîk'in Romanlarında Erkeklik Olgusu'' adlı bu çalışmada Ürdünlü yazar Kasım Tevfîk'in yazmış olduğu romanlarda ortaya konulan çeşitli erkeklik olguları ele alınmaya çalışılmıştır. Buradan hareketle erkeğin statüsünü kullanarak, ailede, toplumda veya iş yerinde karşısındaki zayıf erkek ya da kadın bireyi yönlendirmesi veya baskılaması ile ilgili yaşanılan toplumsal sorunlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu çalışmada erkeklik olgusunun başkalarına baskı uygulama, haklarını gasp etme, fikirlerini göz ardı etme ve dışlama konusundaki bireysel olarak verdiği kararları ve düşünce tarzını yönlendiren sebepler, mercek altına alınmaya çalışılmıştır. Kasım Tevfik'in romanlarına konu olan toplumlardaki erkeklik olgularının baskın düşünce tarzı ve bu düşünme şeklinin yansımaları ortaya konulmaya çalışılırken kendini kanıtlama ve üstünlük sağlama eğilimindeki erkeğin uyguladığı yersiz baskı ve şiddete maruz kalıp onun haksız egemenliğinden mustarip olan kadın tarafı ele alınmıştır. Bununla beraber çalışmada romanların, gerçek ortam ve olaylardan pek uzak olmayan hayali ortamlardaki toplumsal sorunlara çözüm getirme konusundaki rolüne yer verilmiştir. Nitekim roman; materyalini, olay ve olay örgüsünü gerçeklerden esinlenerek oluşturan bir edebiyat dalıdır. Romancı, gizlenmiş gerçeklere dokunabilme, sebep ve sonuç ilişkisinin fert ve topluma dair yansımalarına ulaştıracak analizleri yapma ve toplumdaki sakıncalı tabuları kırma yetkisini kendisinde görür. Bu çalışmada tanımlayıcı, analitik ve eleştirel yöntem takip edilmiş kimi zaman da psikolojik metotlar esas alınmıştır. Ayrıca Kasım Tevfik'in romanlarında geniş yelpazede anlatılan erkeklik olguları ele alınmaya dikkat edilmiş ve anlatılan olguların ortamları ve tarzları değişse de hepsi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Söz konusu çalışma önsöz, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Önsöz bölümünde çalışmanın amacı, önemi, ele aldığı sorunları, gereklilikleri ve çalışmada takip edilen metot ortaya konulmuş ardından da benzer çalışmalara değinilmiştir. Bununla birlikte çalışmanın diğer çalışmalara göre farklı yönleri anlatılmıştır. Giriş kısmında ise genel olarak Arap romanı ve Ürdün romanı hakkında kısaca bilgi verilmiş ardından da Arap romanlarındaki ataerkillik-erkeklik meselesine değinilmiştir. Devamında ise, Kasım Tevfik'in kişisel, meslekî ve edebî hayatı hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca yazarın, farklı olgularla erkeklik meselesini romanlarında genel olarak olumsuz bir şekilde sunuşu ele alınmış olup eserlerindeki erkeklik olgularının olumsuz yansımalarından örnekler verilmiştir. Erkeklik olgularının yansıttığı olumsuzluk ise çalışmamızın ana konusunu oluşturmuştur. Bu olguların yarattığı olumsuzluklar, özellikle de doğu toplumlarının günlük yaşantılarının detaylarında kaybolmayan ve kendini aşikâr bir şekilde belli eden toplumsal bir sorunu teşkil etmektedir. Güçlü erkeğin, zayıf erkeğe veya kadına iktidar veya otorite kurması konusunu canlandıran örneklerin tek bir yazarın -ki o da Kasım Tevfik'tireserlerinde yoğun bir şekilde geçmesi üzerine araştırmanın seçimi bu konudan yana olmuştur. Aynı şekilde çalışmada Kasım Tevfik'in Arap ve Ürdün romanı konusundaki yeri ve konumu ele alınmış ve bir romancı olarak sahip olduğu üslûbu ortaya konulmuştur. Çalışmanın teorik kısmı olarak görülen birinci bölümde çalışmanın ana başlıklarının sözcük anlamlarına göre dağılımı yer almış olup, bunlar: Ataerkilerkeklik sistemi, erkeklik, olgu ve bunlara ek olarak ''erkeklik olgusunun'' kazanılmış anlam ve kavramı açıklanmıştır. Ardından da Ataerkil-erkeklik sistemi başlığının altında bunun anlamı, oluşumu, özelliklerinden ve ayrıca bu kavramın Araplar ve batıdaki tarihsel köklerinden bahsedilmiştir. Ayrıca bu çalışmada Anaerkil sisteminin, iktidar erkeğe karşı olan taassup, taraf tutma ve kadına uygulanan şiddet gibi birçok açıdan ataerkil sistemiyle ilişkisine değinilmiştir. Bu teorik kısımda amaçlanan hedef; Ataerkil-erkeklik sistemindeki erkeklerin, kadın veya erkek olsun zayıf olan karşı tarafa iktidar kurmasına yetki veren ve aynı zamanda toplumsal, kabileci veya kurumsal düzen tarafından mubah kılınan zihniyetin arka planına ışık tutmaktır. Çalışmanın ikinci ve üçüncü bölümlerinde çalışmanın pratik kısmından ibarettir. İkinci bölümde; Kasım Tevfik'in, romanlarında hayali karakterlerle canlandırarak sunduğu çeşitli erkek olguları ele alınmıştır. Baba, dede, erkek kardeş, eş, oğul, erkek torun gibi aile bireyleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, Müslüman veya Hristiyan gibi din adamı ve öğretmen, muhtar gibi resmi bir statüye sahip olan farklı çevrelerdeki karakterler, bu karakterlere ek olarak iş sahibi, iktidarla bağlantısı olanlar, devletin yüksek rütbeli adamları tarafından desteklenenler gibi iktidar sahibi ve devlet adamları statüsündeki olgular da ele alınmıştır. Bu karakterler çalışmanın bilimsel ana konusu olarak belirlenerek sıralanmıştır. Uygulama kısmındaki olguların içinde devlet adamları ve tayfalarından söz edilmesi üzerine iktidardaki erkek olguları birinci taraf, iktidarın otoritesine tabi olan diğerleri özellikle de kadınların oluşturduğu grup ise ikinci taraf olarak belirlenerek her iki taraf arasındaki ilişki ve bu ilişkiyi etkileyen faktörler araştırılmıştır. Yine uygulama bölümlerinde, erkeklik olgularının zayıf ve kendisine mahkûm olan karşı tarafa dair tutum ve davranışlarını etkileyen ve yönlendiren psikolojik yapılarını inceleme suretiyle konunun derinlerine inilmiştir. Sosyal ve psikolojik çalışmalara dayanarak her olgunun davranış biçimi analiz edilmiş olup ben ve o arasındaki ilişkiyi bulmaya çalışılarak bu ilişkinin zihinsel yapısı anlaşılmaya çalışılmıştır. Erkek otoritesinin ve iktidarının kurbanı olan; isimleri, özellikleri, ailedeki veya toplumdaki yerleri faklı olan birçok olgu sunulmuş olup birinci kurban olarak anne, kız kardeş, eş, kız… gibi ıstırap çeken kadına odaklanılmıştır. Çalışmada bu ilişkilerin ve sonuçlarının boyutlarını belirleme konusunda analitik ve eleştirel yöntem kullanılmıştır. Bu yöntemler kullanılırken Kasım Tevfik'in kendi bakış açısıyla olayları görme ve okuma konusundaki sanatsal kişiliği ortaya konulmuştur. Yazarın bu yeteneği ona, adaleti gözetmeksizin özellikle kadının evlilik, eğitim ve özgürlük konusundaki en basit haklarını hiçe sayarak erkeğe yüksek rütbeler ve yetkiler veren doğu toplumlarının kırmızı çizgilerini aşmasına imkân vermiştir. Sonuç kısmında ise; çalışmayla ilgili varılan sonuç ve konuyla ilgili öneriler sunulmuştur. Bu sonuçlardan en önemlisi: edebiyatçının, toplumdaki rolünün büyük önem arz etmesinden ötürü, bu rolünü icrâ ederken toplumun gizli kalmış veya gözler önünde olan sorunlarını açığa çıkarmak için bazen kırmızı çizgileri aşması, bazı örf ve adetlere karşı çıkması gerektiği, bazı edebiyatçıların da bu konuda pek cesur davranmadığıdır. Bu çalışmada erkeğin, kadın üzerinde kurduğu iktidar meselesi, henüz aşılmamış engebeli bir yol olduğu ve birçok inançsal, dini değer ve hükümlerin erkeğin, kadının üzerindeki otoritesinin devamlılığını garanti altına almaya yönelik olduğu görülmüştür. Bu otorite, çoğu zaman din, namus ve iffet kisvesi altına bürünmüş olup edebiyat alanında kaleme alınması pek kolay olmayan konulardır. Bu yüzden Arap edebiyatının daha geniş ve özgür bir ortama ihtiyacı var ki edebiyatçıya gizliyi keşfetme, sahte gerçekleri yıkma, ortamı gerici örf ve adetlerden temizleme yetkisi verilsin. Ayrıca bu konuları ele alan edebiyatçının, bu meselelerinin isimlerini ima yoluyla değil de aşikâr bir şekilde zikredebilmesi gerekmektedir. Kasım Tevfik de çağımızın kapalı kapıları çalarak gerçeği arayan, cesur roman akımının yeni haritasını çizen sayılı edebiyatçılarından biri olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, titled“ Male Figure İn The Novels of Qasem Tawfiq ”, tried to present different models of the male figures raised by Jordanian novelist Qasem Tawfiq in his novels, and was launched through this argument to address social issues related to the strong male ecumenical and rule it on the weaker party, male or female. In his powers based on his family, social, or functional status, the study highlighted the reasons and motivations for each male model's mentality, which affects the nature of his individual exclusivist decisions under the oppression of the other, the disension of his rights, and the exclusion of his views. The study has developed these thoughtful male models to look for the implications of male thinking in the narrative societies that Kassim Tawfiq has presented in his novels, particularly the female. She suffered from the man's domination over her, and suffered torture that he defined and repressed with unjustifiable intent to prove his men at the expense of her weakness. The study relied on the analytical descriptive approach, critical approach, historical approach, and psychological approach. The study examined the male models presented along the wide narrative areas of Qassim Tawfiq's novels, seeking to take note of most of the models listed, taking into account the typical image differences of each male model studied within the context of its incubating environment. The study's nature required it to be in an introduction, an entry, three chapters and a conclusion. In the introduction, The researcher has shown the purpose of the study, importance, questions raised, most important requirements, the approach applied to it, and the previous studies that described the study's uniqueness in terms of the title's privacy and the subject matter. In the entrance, the researcher presented a summary of the concept of the Arab novel in general, and the Jordanian novel in particular, then dealt with the issue of patriarchy - masculine in the Arab novel. And was written by the research to speak about the novelist Qasem Tawfiq, who presented a brief on his personal, professional and literary life . And he also dealt with the issue of masculinity in his novelistic products, showing the novelistic thought of this writer who presented his models of male novels in a way that was overcome by passivity. The researcher did not forget to mention the reason for this negative reflection of the male image in his novels, and this negative stereotyping of the male models studied was the main subject of the study; It is a social issue that did not absent into detail about the daily life of most societies, especially the East, and the researcher saw the implications of this issue as clear, rich and varied as regards the male focus on the other weaker male, or the female in general, in the production of one novelist Qasem Tawfiq; therefore, the choice fell on him. The researcher also referred to Qasem Tawfiq site on the map of the Arab and Jordanian novel, and referred to the most important features of his artistic and literary novelistic style. In the first chapter, which represents the theoretical aspect of the study, the researcher presented the screening of my terms for the main study titles, from the example of the terms: Patriarchal-masculine, masculine, and model, and then explained the concept of the“masculine model”to see the acquired semantic dimension of the concept. The study then devoted an independant title to the term patriarchal system; its definition, its origins, stages, and its opponents, and referred to its historical roots in the West and Arabs. The study also dealt with the concept of the matriarchal system and its relationship to the patriarchy from different perspectives. Such as authority, intolerance of men without women, and showing the forms of oppression practiced against women in patriarchal male societies, and the aim of this theoretical section was to shed light on the term patriarchy; To reveal the masculine mentality of the man, which gives him absolute powers over the weak side; It refers to the weak male in general and the female in particular in light of the blessing of the social, tribal, and institutional systems ... for these powers ,and indicated its roots The second chapter and in the third chapter of the study, representing the practical side, the researcher presented various male models presented by Qasem Tawfiq in his novels through his imaginary novels, and the researcher made it the scientific material studied in this study, after he arranged them in different frames, such as those belonging to the family frame, such as: The father, grandfather, brother, husband, son, grandson, and other male figures have been included under the religious framework; as a Muslim or Christian cleric, and other figures have been studied in terms of belonging to my institutions as a teacher of school, a university teacher, and a chosen teacher, and there are models that come under the name: The authorities, such as the employers, the executors, and those who are affiliateb with the higher uthorities in the state , while the male state models were present in this applied section, as the security statesman, the investigator... Here, the researcher tried to monitor the governing relationship between two parties; Between the male model, which is the first party to be ordered, the authority, and the decision. And the second party, represented by anyone under the authority of the first party, especially the female. In the third chapter, the applied aspect of the study, the researcher relied on exploring the depths of male models depending on the psychological structure that governs the behavior and behaviors of each of them towards the second, weaker, governed party. · The researcher also tried to rely on the anatomy of male thought for each individual, based on social and psychological studies that analyze the behavior of this personality in terms of dismantling its internal symptoms and confronting it with external factors, while trying to link between ego and theother. · On the other hand, the researcher presented different models for the victims of the male personality with different labels, recommendations and family and social relations, and the focus was on the first victim, the female who suffered as a mother, sister, wife, student and... Of man's authority and power. The researcher has relied on the analytical and monetary approaches in drawing the dimensions of these relationships, their results and their manifestations within a critical analytical space, which highlighted the technical ability of Qasem Tawfiq to read the data and coordinates from his personal perspective. It has enabled him to break the taboos of the Eastern and conservative communities, which confer absolute powers and a high level without consideration of equality, justice and the granting of the most basic rights of freedom, self-determination, study and marriage to others, in particular the female ... In conclusion, the study concluded a series of conclusions and recommendations, the most important of which are: the writer has a social role assigned to him, it often requires challenging reality, confronting custom and exceeding red lines; In order to expose hidden social centers, or they are public but for permissible and banned considerations, some writers dare not enter them. The study considered that the issue of male guardianship over the female is still thorny, in which religious legislation is violated and a detailed age is drawn up on the size of the man to ensure that his woman is always present. This guardianship - often wearing religion, clemency, issues of honor and cashiers, and engaging in them - is not easy. And Arab literature needs wider spaces of artistic and creative freedoms; In order to give the writers more powers to the methods of concealment, to destroy the falsehood of facts, to remove the reality from the spawning of the ballet and the dug of thought, it may sometimes be necessary to refer to matters with their names away from insinuation and vainness, and perhaps Qasim Tawfiq who is one of the modern novelists who challenged the forbidden, and they broke into closed doors. They drew a new narrative map of the bold and courageous nature of novelistic art.