Minimizing the process-induced residual stresses in tape placement
Şerit yerleştirmede işlem sonucu oluşan artık gerilmelerin minimizasyonu
  1. Tez No: 95484
  2. Yazar: MUSTAFA AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZIL ÖNDER SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Diğer termoplastik kompozit işleme yöntemleri ile benzer özelliklere sahip olan Şerit Yerleştirme işlemi ısıtma, eritme ve soğutma adımlarından müteşekkildir. Sonuçta matris ve fiber malzemelerinin farklı ısıl özellikleri ve düzgün olmayan soğuma hızları yüzünden artık gerilme oluşumu kaçınılmazdır. Katmanlar arası mukavemet, boyutsal kararlılık gibi kalite kriterleri bakımından bu gerilmeler kabul edilebilir limitler altında tutulmalıdır. i Bu çalışmada Şerit Yerleştirme ile üretilen katmanlarda minimum artık gerilme ile sonuçlanacak işlem parametreleri bulmak için bir optimizasyon tekniği geliştirilmiştir. Artık gerilme minimizasyonu yaparken ürün kalitesinden ödün verilmemelidir. Sağlanması gerekli işlem kaliteleri mevcuttur. İlk olarak bütün bir yapışma gerçekleşmelidir, ikinci olarak, ısıl bozunma aşırı olmamalıdır. Bu iki şart optimizasyon işleminin kısıtları olarak hareket etmektedir. Artık gerilmenin tespiti ve minimizasyonu için daha önce geliştirilmiş bir model kullanılmıştır. Nelder ve Mead vede Powell yöntemi diye bilinen sıfırıncı mertebeden iki optimizasyon algoritmasından yararlanılmıştır. Sayısal sonuçlar katman kalınlığı boyunca oluşan artık gerilme dağılımının önemli ölçüde daraltıldığını göstermektedir. ^YteBctorrfe^ıcımMJ
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Tape placement having similar characteristics as the other processing techniques of thermoplastic composites involves heating, melting, and cooling steps. Consequently, development of residual stresses is unavoidable due to disparate thermal characteristics of matrix and fiber materials and also due to non-uniform cooling rates. From the product quality standpoint such as interlaminar strength, dimensional accuracy etc. these stresses should be kept within allowable limits. In this study, an optimization technique was developed to find the set of process parameters that results in the minimum level of residual stress in a laminate produced by tape placement. While minimizing the residual stresses, one should not compromise from the product quality. There are thus product quality requirements that should be satisfied. Firstly, full consolidation should be achieved, secondly thermal degradation should not be excessive. These two requirements act as the constraints of the optimization process. In order to determine the residual stresses a previously developed model was used. Zeroth order optimization algorithms, called Nelder-Mead and Powell's method were employed to minimize the residual stresses. The numerical results show that residual stress distribution band through the thickness of the laminate could be narrowed significantly.