Fldwable fill applications in civil engineering
İnşaat mühendisliğinde akıcı dolgu uygulamaları
  1. Tez No: 95483
  2. Yazar: PINAR FİNCAN
  3. Danışmanlar: PROF. GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET "I ACI (Amerikan Beton Enstitüsü) 229 tarafından, kontrollü düşük dayanımlı malzeme olarak belirlenen akıcı dolgu, çimentolu, yerleştirme sırasında akıcı durumda ve öncelikle dolgu malzemesi olarak kullanılan, 1200 psi (8300 kpa) veya daha az 28 günlük basınç dayanımına sahip bir malzeme olarak tanımlanmıştır. Bu çalışma, akıcı dolgunun ana bileşenlerini, özelliklerini, faydalarım, uygulamalarım, karışım dizaynım araştırmak için yürütülmüştür ve döküm kumlu akıcı dolgu gibi değişik çeşit akıcı dolgu karışımları sıralanmıştır. Akıcı dolgunun bazı fiziksel ve mekanik özelliklerini bulmak için testler yürütülmüştür. Taze kıvamda akıcı dolgu, işlenebilirlik özellikleri için vebe ve slump deneyleriyle test edilmiş ve priz süreleri bulunmuştur. Sertleşmiş akıcı dolgu, basınç dayanımı, eğilme dayanımı, kuruma rötresi ve kayma mukavemeti özellikleri için test edilmiştir. Sonuçlar genellikle göstermektedir ki, CLSM'nin (kontrollü düşük dayanımlı malzeme) ana özellikleri akıcılık, hızlı priz alma ve düşük dayanımlı olmasıdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Flowable fill designated as CLSM by ACI Committee 229 is defined as a cementitious material that is in flowable state at placement, used primarily as a backfill material having a compressible strength of 1200 psi (8300 kPa) or less at the age of 28 days. This study was carried out to investigate the major components, properties, benefits, applications and mix design of flowable fill and different kinds of flowable fill mixes like flowable fill using waste foundry sand have been cited. In order to find out some physical and mechanical properties of flowable fill, tests have been conducted. CLSM in fresh state has been tested for workability properties by vebe and slump tests and setting times have been found. Hardened CLSM has been tested for compressive strength, flexural strength, drying shrinkage and shear strength properties. The results generally show that the three principal properties of CLSM are flowability, rapid hardening and low ultimate strength.