Prostat kanserinde PSA değerlerinin leuprorelin ve goserelin kullanımında karşılaştırılmalı takibi
Comparative monitoring of PSA values in prostate cancer with the use of leuprorelin and goserelin
- Tez No: 954851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA NUR ÇATTIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu doktora tezinde, prostat kanseri tedavisinde yaygın olarak kullanılan LHRH agonistleri Leuprorelin ve Goserelin'in, PSA düzeylerini düşürmedeki etkinlikleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Retrospektif olarak yürütülen çalışmada, kastrasyona dirençli olmayan 80 erkek hastanın klinik verileri temel alınmıştır. PSA düzeylerindeki değişimin yanı sıra, Gleason skoru, metastaz varlığı, sigara kullanımı ve aile öyküsü gibi bireysel ve klinik değişkenler de analiz edilmiştir. Bulgular, her iki ajanın PSA düzeylerinde anlamlı düşüş sağladığını göstermiş; özellikle Leuprorelin 11,25 mg kullanan grupta PSA düşüş ivmesinin daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Testosteron düzeyleri daha düzensiz takip edilmiş olsa da, eldeki veriler hormonun kastrasyon düzeyine başarıyla indirilebildiğini ortaya koymuştur. Ancak testosteron takibinin yetersizliği, önemli bir klinik eksiklik olarak değerlendirilmiştir. Yaş ilerledikçe PSA düşüş hızının azaldığı belirlenmiş, bu da ileri yaşlı hastalarda hormonal tedavi yanıtının sınırlı olabileceğine işaret etmiştir. Ayrıca, ilaç kullanım sıklığı analizlerinde tedavi protokollerinin her zaman klinik kılavuzlarla birebir örtüşmediği görülmüş; hasta özellikleri ve gerçek yaşam uygulamalarının tedavi sürecinde belirleyici olduğu ortaya konmuştur. Bu tez çalışması, yalnızca klinik etkileri değil aynı zamanda doz bağımlı yanıt, uygulama aralıkları ve tedavi sürecindeki pratik sorunları da incelemesi bakımından literatüre katkılar sunmaktadır. Gerçek yaşam verilerine dayanan bu özgün yaklaşım sayesinde, LHRH agonistlerinin prostat kanseri tedavisindeki rolü daha kapsamlı biçimde değerlendirilmiş; kişiselleştirilmiş tedavi kararlarının geliştirilmesi adına bir bilimsel temel oluşturulmuştur. Çalışmada gözlemlenen dozlama farklılıkları, klinik eczacının bireyselleştirilmiş tedavi planlaması ve ilaç uygulama süreçlerine katkısını değerlendirecek araştırmalar için temel oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis compares the effectiveness of two commonly used LHRH agonists, Leuprorelin and Goserelin, in lowering PSA levels. The study was carried out retrospectively using clinical data from 80 male patients who did not have castration-resistant prostate cancer. Along with PSA changes, other factors like Gleason score, presence of metastasis, smoking habits, and family history were also considered to evaluate treatment response. The results showed that both drugs significantly reduced PSA levels, but the decrease was more pronounced in patients treated with Leuprorelin 11,25 mg. Although testosterone levels were not regularly monitored, available data showed that they were successfully brought below castration levels. Still, the lack of consistent testosterone follow-up was seen as a clinical shortcoming. The study also found that older patients experienced a slower drop in PSA, suggesting a weaker response to hormone therapy with age. When looking at how frequently the drugs were used, it became clear that real-life treatment practices didn't always match standard guidelines, and individual patient needs played an important role. This research not only highlights the clinical effects of these drugs but also explores practical issues like dosing frequency and treatment intervals. By using real-world data, the study offers a deeper understanding of how LHRH agonists work in practice and provides helpful insights for more personalized treatment decisions. The dosing variations observed in the study may serve as a basis for future research evaluating the clinical pharmacist's contribution to individualized treatment planning and medication administration processes.