A corpus-based analysis of grammatical collocations in argumentative essays of Turkish ELT students
Türk İngilizce öğretmenliği öğrencilerinin tartışmacı yazılarındakı dilbilgisel eşdizimlerin derlem tabanlı analizi
- Tez No: 954850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA İPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Eşdizimlerin, EFL/ESL öğrencilerinin konuşma, okuma, dinleme ve yazma becerilerini geliştirmelerine katkı sağladığı ve doğal iletişimi desteklediği vurgulanmaktadır. Ana dili İngilizce olmayan yazarların, dilbilgisel eşdizimleri ana dili İngilizce olanlar kadar etkili bir şekilde kullanmakta zorlandıkları ve ileri düzeyde akıcılık kazanmış yabancı dil öğrencilerinin dahi eşdizim hataları yapabileceği belirtilmektedir. Bu çalışma, Türk İngilizce öğrencilerinin dilbilgisel eşdizim kullanımını, derlem temelli bir araştırma yöntemi doğrultusunda incelemeyi amaçlamıştır. Bu doğrultuda, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Programı'na kayıtlı öğretmen adaylarının 2009-2023 yılları arasında yazdıkları tartışmacı kompozisyonlardan oluşan bir öğrenci derlemi oluşturulmuştur. Öğrenci derlemiyle karşılaştırma yapmak amacıyla, ana dil verisi olarak LOCNESS derlemi kullanılmıştır. Dilbilgisel eşdizim kalıplarının aşırı veya yetersiz kullanımı, Benson vd. (2010) tarafından önerilen sınıflandırma çerçevesinde analiz edilmiştir. Ayrıca, öğrenci derlemindeki hatalı dilbilgisel eşdizim kullanımları ayrıntılı olarak ele alınmış ve hataların potansiyel kaynaklarını belirlemek amacıyla önceden tanımlanmış kategorilere dayalı yorumlayıcı bir yaklaşımla analiz edilmiştir. Bulgular, kalıpların kullanımında benzerlikler görülse de, öğrencilerin karmaşık olarak kabul edilen belirli eşdizimleri kullanmaktan kaçındıklarını ve daha basit kalıpları kullanma eğiliminde olduklarını göstermiştir. Hata kaynaklarının analizi, içdilsel hataların, anadil aktarımı hatalardan daha fazla olduğunu, ancak anadil etkisinin yine de belirgin düzeyde olduğunu göstermiştir. Çalışma, dilbilgisel eşdizimlerin öğretimine yönelik yöntemsel ve kuramsal çıkarımları ortaya koymuş ve bulgular doğrultusunda, bu yapıların ders kitapları ve sözlüklerde daha kapsamlı şekilde yer alması gerektiğini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The significance of collocation is highlighted since it plays a crucial role in enhancing EFL/ESL learners' speaking, reading, listening, and writing skills, and facilitates more natural communication. It is often argued that non-native writers struggle to use grammatical collocations as effectively as native speakers, and even proficient learners who have achieved a significant degree of fluency in a foreign language may commit collocational errors. The present study aimed to reveal the use of grammatical collocations by Turkish learners of English through a corpus-based methodology. To this end, a learner corpus was compiled from argumentative essays written between 2009 and 2023 by prospective English teachers enrolled in the ELT Program at the Faculty of Education, Anadolu University. For comparison purposes, LOCNESS was used as the reference native corpus. The study examined learners' overuse and underuse of grammatical collocation patterns based on Benson et al.'s (2010) framework. Additionally, the study delved into the incorrect usage of grammatical collocations in the learner corpus and errors were analysed through an interpretative approach based on predefined error categories to identify potential sources of errors. The findings revealed that, despite some similarities in pattern usage, learners avoided certain patterns perceived as complex and tended to prefer simpler structures. The analysis of the sources of errors showed that intralingual errors outnumbered interlingual errors; however, L1 transfer errors were still notable. The study outlined methodological and theoretical implications for teaching grammatical collocations and emphasised the need to enhance their representation in textbooks and dictionaries based on the findings.