Hemodiyaliz hastalarının diyet öz yeterliliklerinin ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of diet self-efficacy and quality of life of hemodialysis patients
  1. Tez No: 954854
  2. Yazar: GAMZE ESMER
  3. Danışmanlar: DR. TUGCE AYTULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu tez çalışması, 18-80 yaş arası hemodiyaliz (HD) tedavisi alan hastalarda beslenme öz farkındalık düzeylerini ve bu hastalığın yaşam kalitesine etkilerini detaylı bir şekilde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, beslenme öz farkındalığı ile yaşam kalitesi arasındaki potansiyel ilişkilerin ve karşılıklı bağlantıların belirlenmesidir. Yöntem ve Bulgular: Katılımcılara; sosyodemografik anamnez formu, Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (SF-36), Diyet Öz Yeterlilik Ölçeği (DÖYÖ) ve 24 Saatlik Besin Tüketim Kaydı yüz yüze uygulanmıştır. Verinin istatistiksel analizi“SPSS v27 (IBM Inc., Chicago, IL, USA)”istatistik paket programında yapılmıştır. Çalışmadaki 70 katılımcının %45,7'sı erkek ve %54,3'ü kadındır ve yaş ortalaması 55,43±15,33 yıldır. Katılımcıların DÖYÖ toplam puan ortalaması 34,76±15,09'dur. Araştırmaya katılan bireylerin SF-36 alt faktör puanlarının ise“Fiziksel Fonksiyon”alt faktör puan ortalamalarının 55,79±33,73,“Fiziksel Rol Güçlüğü”alt faktör puan ortalamalarının 31,07±44,32,“Emosyonel Rol Güçlüğü”alt faktör puan ortalamalarının 29,52±45,24 ,“Enerji/Canlılık”alt faktör puan ortalamalarının 43,50±18,00,“Ruhsal Sağlık”alt faktör puan ortalamalarının 53,60±15,90,“Sosyal İşlevsellik”alt faktör puan ortalamalarının 62,86±31,28,“Ağrı”alt faktör puan ortalamalarının 60,43±32,32 ve“Genel Sağlık”alt faktör puan ortalamalarının 41,29±20,08 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This thesis aims to comprehensively evaluate nutritional self-awareness levels and the impact of the disease on quality of life in hemodialysis (HD) patients aged 18-80 years. Furthermore, it seeks to determine the potential relationships and interconnections between nutritional self-awareness and quality of life. Method and Results: The sociodemographic anamnesis form, Short Form of Quality of Life Scale (SF-36), Dietary Self-Efficacy Scale (DIET-SE) and 24-Hour Food Consumption Record were applied to the participants face to face. Statistical analysis of the data was done using the statistical package program“SPSS v27 (IBM Inc., Chicago, IL, USA). Of the 70 participants in the study, 45.7% were male and 54.3% were female, and the mean age was 55.43±15.33 years. The total mean score of the participants on the DIET-SE was 34.76±15.09. The SF-36 subfactor scores of the individuals participating in the study were found to be as follows: ”Physical Function“ subfactor mean score was 55.79±33.73, ”Physical Role Difficulty“ subfactor mean score was 31.07±44.32, ”Emotional Role Difficulty“ subfactor mean score was 29.52±45.24, ”Energy/Vitality“ subfactor mean score was 43.50±18.00, ”Mental Health“ subfactor mean score was 53.60±15.90, ”Social Functioning“ subfactor mean score was 62.86±31.28, ”Pain“ subfactor mean score was 60.43±32.32 and ”General Health" subfactor mean score was 41.29±20.08.