Evli kadınlarda çocukluk çağı travmalarının cinsel yaşam kalitesine ve evlilik içi şiddete bakış açısına etkisi
The effect of childhood traumas on the quality of sexual life and attitudes toward domestic violence in married women
- Tez No: 954862
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CELBİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Halk Sağlığı, Forensic Medicine, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Evli kadınlarda çocukluk çağı yaşantıları sonucu meydana gelmiş olan travmalarını, kişilerin cinsel yaşam kalitesini ve evlilik içi şiddette bakış açılarını saptamak ve beraberinde çocukluk çağı travmaları ile cinsel yaşam kalitesi ve evlilik içi şiddete bakış açısı arasında ilişki olup olmadığını göstermektir. Materyal ve metot: Tanımlayıcı kesitsel tipteki bu çalışmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik form ile Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği ve İSKEBE Kadına Yönelik Şiddet Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Tanımlayıcı istatistikler sayı ve yüzde, ortanca (minimum-maksimum) ile birlikte verilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişki Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman korelasyon testi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların ölçek toplam puan ortancaları çocukluk çağı travmaları ölçeğinde 44.0 (27.0-91.0), İSKEBE Kadına Yönelik Şiddet Tutum Ölçeğinde 134.0 (34.0-150.0), Cinsel Yaşam Kalitesi ölçeğinde 82.2 (3.3-100.0) bulunmuştur. Çocukluk çağı travmaları katılımcıların %89.0'unda görülmüştür. Çocukluk çağı ruhsal travmalar ölçeği ve fiziksel ihmal hariç tüm alt boyut ölçekleri ile cinsel yaşam kalitesi ölçeği arasında ters yönlü korelasyon saptanmıştır (p0.05). Sonuç: Evli kadınlarda çocukluk çağı travmalarına sık rastlanmaktadır. Çocukluk çağı travmaları evli kadınların cinsel yaşam kalitesini olumsuz olarak etkilemektedir. Üreme sağlığı verilirken cinsel yaşam kalitesi değerlendirmesinde travmatik yaşantılar unutulmamalı gerekli psikolojik destek sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the childhood traumatic experiences of married women, assess their sexual quality of life and their perspectives on intimate partner violence, and examine whether there is a relationship between childhood traumas, sexual quality of life, and attitudes toward intimate partner violence. Material and method: This descriptive cross-sectional study collected data using a sociodemographic questionnaire developed by the researcher, Childhood Trauma Questionnaire, Sexual Quality of Life Questionnaire and ISKEBE Attitudes Toward Violence Against Women Scale. Descriptive statistics are presented as frequency, percentage, and median (minimum-maximum). Relationships between variables were analyzed using the Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, and Spearman correlation test. Results: The median total scores of the participants were 44.0 (27.0–91.0) for Childhood Trauma Questionnaire, 134.0 (34.0–150.0) for ISKEBE Scale, and 82.2 (3.3–100.0) for Sexual Quality of Life Questionnaire. Childhood trauma was reported by 89.0% of participants. A negative correlation was found between all subscales of Childhood Trauma Questionnaire—except physical neglect—and Sexual Quality of Life Questionnaire (p0.05). Conclusion: Childhood traumas are commonly observed among married women. These traumas negatively impact the sexual quality of life. When providing reproductive health services, it is important not to overlook past traumatic experiences in the evaluation of sexual quality of life, and necessary psychological support should be provided.