Sağlıklı yetişkin obez kadınlarda farklı diyet modellerinin; beslenme durumu, serum ileri glikasyon son ürünleri, inflamatuar ve oksidatif stres belirteçleri düzeyine etkileri
The effects of different diet models on nutritional status , serum advanced glycation end-products, levels of inflammation and oxidative stress marker in obese healthy females
  1. Tez No: 954861
  2. Yazar: BÜŞRA TOTAN DÖYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AKDEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bu çalışma sağlıklı obez kadınlarda üç farklı diyet modelinin (zaman ve enerji kısıtlı, enerji kısıtlı ve zaman kısıtlı) beslenme durumu, serum ileri glikasyon son ürünleri (AGEs), proinflamatuar ve oksidatif stres belirteçleri üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Ocak-Mart 2025 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Polikliniğine başvuran 20-45 yaş arası herhangi bir sağlık problemi olmayan 42 sağlıklı obeziteli kadın ile 8 hafta süresince yürütülmüştür. Katılımcılar yaş ve beden kütle indeksine göre eşleştirilerek üç gruba ayrılmıştır. Müdahale öncesi katılımcılara Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Üç Faktörlü Beslenme Anketi (TFEQ-R21), Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) uygulanmış; antropometrik ölçüm, besin tüketim sıklığı, fiziksel aktivite ve vücut bileşimi değerlendirilmiş; açlık kan glukozu, açlık insülin, total kolesterol, HDL ve LDL, trigliserid, TNF-α, IL-6, toplam antioksidan kapasite (TAS), toplam oksidan kapasite (TOS), oksidatif stres indeksi (OSİ), glutatyon peroksidaz (GPx), süperoksit dismutaz (SOD) ve AGEs analizi için bir tüp venöz kan örneği alınmıştır. Müdahale öncesi 3 gün ve müdahale süresince hergün 24 saatlik besin tüketim kayıtları alınmış; iki haftada bir antropometrik ölçüm ve vücut bileşimi değerlendirilmiştir. Müdahale sonunda tekrar bir tüp kan alınarak biyokimyasal analizler yapılmış, PUKİ, SF-36, TFEQ-R21 yeniden uygulanmıştır. Müdahale sonunda tüm gruplarda benzer düzeyde ağırlık kaybı saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of three dietary intervention (Time-Restricted Eating with Caloric Restriction (TRE+CR), Caloric Restriction (CR), and Time-Restricted Eating (TRE)) on nutritional status, serum advanced glycation end products (AGEs), pro-inflammatory and oxidative stress parameters in healthy obese women. The study was conducted over 8-week period between January and March 2025 with 42 healthy obese women aged 20–45 years, without chronic health conditions, recruited from the Internal Medicine Outpatient Clinic of Gazi University Faculty of Medicine. Participants were matched by age and body mass index (BMI) and then randomly assigned to one of three groups. Prior to the intervention, participants underwent baseline assessments, including the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), the Three-Factor Eating Questionnaire (TFEQ-R21), and the SF-36 Quality of Life Scale. Anthropometric measurements were recorded, and participants dietary intake frequency, physical activity levels, and body composition were assessed. Venous blood samples were collected for the analysis of total cholesterol, HDL, LDL, triglycerides, fasting glucose and insulin, TNF-α, IL-6, total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), oxidative stress index (OSI), glutathione peroxidase (GPx), superoxide dismutase (SOD), and sAGEs. Participants' dietary intake was monitored using 3-day food records prior to the intervention and daily 24-hour dietary recalls during the study period. Post-intervention assessments were conducted using the same questionnaires and laboratory parameters.