Diz çevresi tümör rezeksiyon protezlerinde ekstensör mekanizmanın korunmasının protez sağ kalımına etkisi ve klinik sonuçları
The effect of extensor mechanism preservation on prosthetic survival and clinical outcomes in tumor resection prostheses around the knee
  1. Tez No: 954866
  2. Yazar: TAHA AHMET TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, distal femur ve proksimal tibia bölgesine uygulanan tümör rezeksiyon protezlerinin uzun dönem sağkalımını değerlendirmek, protez yetmezliğine yol açan faktörleri sistematik olarak analiz etmek ve ekstensör mekanizma rekonstrüksiyon yöntemlerinin klinik sonuçlar üzerindeki etkilerini belirlemektir. 1991-2025 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda distal femur ve proksimal tibia bölgesine tümör rezeksiyon protezi uygulanan 276 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Diz çevresi tümör rezeksiyon protezlerinde %48.7 yetmezlik oranı ve 60.5 aylık medyan sağ kalım elde edildi. Ekstra-artiküler rezeksiyon, özellikle proksimal tibia lokalizasyonunda, protez başarısızlığı için majör risk faktörü olarak belirlendi. Genç yaş, düşük fonksiyonel skorlar ve zayıf ekstansör mekanizma fonksiyonu protez yetmezliği riskini artıran önemli prognostik faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the long-term survival of tumor resection prostheses applied to the distal femur and proximal tibia regions, systematically analyze factors leading to prosthetic failure, and determine the effects of extensor mechanism reconstruction methods on clinical outcomes. A total of 276 patients who underwent tumor resection prosthesis for distal femur and proximal tibia between 1991-2025 at Ege university Faculty of Medicine, Department of Orthopedics and Traumatology were retrospectively evaulated. A failure rate of 48.7% and median survival of 60.4 months were achieved in knee tumor resection prostheses. Extra-articular resection, particularly in proximal tibia localization, was identified as a major risk factor for prosthetic failure. Young age, low functional scores, and poor extensoor mechanism function are important prognostic factors that increase prosthetic failure risk.