Bedenselleşmiş Farkındalık Ölçeği (Embodied Mindfulness Questionnaire) türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenilirliği
Validity and reliability of the Turkish version of Embodied Mindfulness Questionnaire
- Tez No: 954867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde“bedenselleşme”(embodied) kavramı giderek önem kazanmaktadır. Bu nedenle, zihin-beden bağlantısını bütüncül bir şekilde değerlendiren ölçme araçlarına olan ihtiyaç artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Bedenselleşmiş Farkındalık Ölçeği'nin (Embodied Mindfulness Questionnaire – BFÖ) Türkçeye uyarlanarak geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesidir. Literatür incelendiğinde, ölçeğin Türkçe versiyonuna rastlanmamıştır. Çalışma kapsamında ölçek, 18–65 yaş arası sağlıklı 240 yetişkine uygulanmıştır. Değerlendirmede kullanılan tüm ölçekler, çevrim içi anket formu (Google Forms, Google LLC, Mountain View, CA, USA) aracılığıyla hazırlanmış ve veriler bu yolla toplanmıştır. Ölçeğin güvenirliğini test etmek amacıyla BFÖ, bir hafta arayla e-posta yoluyla tekrar uygulanmıştır. Bu doğrultuda, iç tutarlılık ve test-tekrar test analizleri gerçekleştirilmiştir. İç tutarlılık katsayısı (Cronbach's alpha) 0,820 olarak bulunmuştur. Bu değer, ölçeğin hem genelinde hem de alt boyutlarında kabul edilebilir düzeyde güvenirlik sağladığını göstermektedir. Test-tekrar test kapsamında, ölçek bir hafta arayla yeniden uygulanmış (n=82) ve sınıf içi korelasyon katsayıları (Intraclass Correlation Coefficient – ICC) 0,702 ile 0,865 arasında bulunmuştur. Bu sonuçlar, ölçeğin zaman içerisindeki tutarlılığının iyi düzeyde olduğunu göstermektedir. Birleşim geçerliği analizleri için Vücut Farkındalığı Anketi (VFA) ve Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ) kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında, BFÖ'nün“Otomatik Düşünceden Uzaklaşma”ve“Bedenle Bağlantısızlık”alt boyutları, VAÖ toplam puanı ile anlamlı bir ilişki göstermemiştir (r = -0,069 ve r = 0,037; p > 0,05). Ancak“Otomatik Düşünceden Uzaklaşma”alt boyutu, VFA'nın tüm alt boyutlarıyla pozitif ve anlamlı ilişkiler göstermiştir (r = 0,193–0,218; p < 0,01). BFÖ'nün diğer alt boyutları ise VFA'nın tüm alt boyutlarıyla pozitif ve anlamlı ilişkiler gösterirken (r = 0,187–0,411; p < 0,001), VAÖ toplam puanı ile negatif yönlü ve anlamlı ilişkiler saptanmıştır (r = -0,199 ila -0,331; p < 0,01). Sonuç olarak BFÖ'nün toplam puanı, VFA toplam puanı ile pozitif yönde (r = 0,408; p < 0,001) ve VAÖ toplam puanı ile negatif yönde anlamlı bir ilişki göstermiştir (r = -0,270; p < 0,001). Elde edilen bulgular doğrultusunda, Bedenselleşmiş Farkındalık Ölçeği'nin Türkçe versiyonunun geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, the concept of“embodiment”has gained increasing importance. Accordingly, there is a growing need for measurement tools that assess the mind-body connection in a holistic manner. The aim of this study is to adapt the Embodied Mindfulness Questionnaire (EMQ) into Turkish and to examine its validity and reliability. A review of the literature revealed that no Turkish version of the scale has previously been developed. Within the scope of this study, the scale was administered to 240 healthy adults aged 18–65. All assessment tools were prepared and administered through an online survey form (Google Forms, Google LLC, Mountain View, CA, USA). To evaluate the reliability of the scale, the EMQ was re-administered via email one week later. Accordingly, internal consistency and test-retest analyses were conducted. The internal consistency coefficient (Cronbach's alpha) was found to be 0,820, indicating that both the total scale and its subscales possess acceptable levels of reliability. For the test-retest analysis, the scale was re-administered one week apart (n=82), and the intraclass correlation coefficients (ICC) ranged between 0,702 and 0,865. These results indicate that the scale demonstrates good temporal stability. For convergent validity analysis, the Body Awareness Questionnaire (BAQ) and the Body Image Scale (BIS) were used. In this study, the EMQ subscales“Distancing from Automatic Thoughts”and“Disconnection from the Body”were not significantly correlated with BIS total scores (r = -0,069 and r = 0,037; p > 0,05). However, the“Distancing from Automatic Thoughts”subscale showed positive and significant correlations with all BAQ subscales (r = 0,193–0,218; p < 0,01). The other subscales also demonstrated positive and significant correlations with all BAQ subscales (r = 0,187–0,411; p < 0,001), while showing negative and significant correlations with BIS total scores (r = -0,199 to -0,331; p < 0,01). The total EMQ score was positively correlated with BAQ total score of the (r = 0,408; p < 0,001) and negatively correlated with BIS total score (r = -0,270; p < 0,001). Based on these findings, it can be concluded that the Turkish version of the Embodied Mindfulness Questionnaire is a valid and reliable measurement tool.