Lise öğrencilerindeproblemli internet kullanımına yönelik 'değişen ben' programının etkililiğinin incelenmesi
Examining the effectiveness of the 'improving me' program on problematic internet use in high school students
- Tez No: 954874
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDOĞAN AYKUT CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, problemli internet kullanımına ilişkin risk grubunda bulunan lise öğrencisi ergenlere yönelik 10 oturumluk“Değişen Ben”Grup Müdahale Programı'nın etkililiğini incelemektir. Araştırma karma yöntemlerden açıklayıcı karma desen ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel kısmı öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desende eşleştirilmiş on birer kişilik deney ve kontrol grupları ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna“Değişen Ben”grup müdahale programı uygulanmıştır. Deney sürecini takiben bir ay sonra izleme oturumu yapılmış ve deney grubundaki katılımcılar ile odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın öntest-sontest-izleme ölçümüne ilişkin nicel bulguları,“Değişen Ben”müdahale programının genel olarak öğrencilerin internet kullanım düzeyini azaltmada anlamlı bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Nitel bulgular ise öğrencilerin internet kullanım düzeyleri ve amaçları ile ilgili farkındalık kazandıklarını, yaşamlarında interneti daha süreli ve verimli kullanmaya başladıklarını göstermiştir. Elde edilen tüm bulgular,“Değişen Ben”Grup Müdahale Programı'nın lise öğrencisi ergenlerde problemli internet kullanımını önlemeye yönelik etkili bir program olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effectiveness of the 10-session“Improving Me”Group Intervention Program for high school student adolescents who are in the risk group for problematic internet use. The research was carried out with an explanatory mixed design, one of the mixed methods. In the quantitative part of the research, matched experimental and control groups of eleven people were formed in the experimental design with pretest-posttest control groups.“Improving Me”group intervention program was applied to the experimental group. In the research, follow-up sessions and focus group interview were held with the participants in the experimental group one month after the experimental process. The quantitative findings of the study revealed that the“Improving Me”intervention program had a significant effect on reducing students' internet use level. Qualitative findings showed that students gained awareness about their internet usage levels and purposes, and started to use the internet more consciously and efficiently in their lives. All findings reveal that the“Improving Me”group intervention program is an effective program to prevent problematic internet use in high school adolescents.